تبلیغات
اخبار روز - دولت
دوشنبه 15 شهریور 1389

دولت

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    

 

دولت با اعلام اجرای این قانون به ری‌نشینان عیدی می‌دهد؟
قانون معطل مانده استقلال ری از تهران و مشكلات انباشت شده

شهرداری و شورای شهر تهران در حالی موضوع استقلال ری را تجزیه طلبی دولت عنوان می كنند كه سال ها پیش از استقرار این دولت موضوع استقلال شهرداری و شورای شهر ری توسط مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل شده بود.

به گزارش رجانیوز، ری با سابقه بیش از 7 هزار ساله خود همواره در طول تاریخ دارای یك هویت دیرینه و كهن بوده و در طول تاریخ ایران زمین به عنوان یكی از نقاط تاریخ ساز با هویت برجسته شناخته شده است. همواره این هویت از سوی تاریخ نگاران و اندیشمندان محترم شمرده می‌شده و مردم ساكن در این محدوده به ساكن ری بودن خود افتخار كردند. توجه به این هویت دیرینه تاریخی بعد از انقلاب نیز مورد اهتمام مسئولان قرار گرفته و مصوبات گوناگونی در به رسمیت شناختن تاریخ و فرهنگ و مردم این منطقه در مجلس و دولت گذرانده شده است.


از روزی که ری در تقسیمات کشوری به عنوان یک شهرستان شناخته و شهرری به عنوان مرکز این شهرستان معرفی شد، موضوع استقلال شهرداری و شورای شهر شهرری از تهران یکی از خواسته های اصلی مردم و مسئولین محلی بوده است. خواسته ای که علی رغم قانونی بودن هر بار به دلایلی تحقق پیدا نکرده است.


در حالی كه با پیگیری‌های مدیریت جدید، نماینده و امام جمعه شهرستان ری و در آستانه سفر وی‍‍‍‍‍ژه هیئت دولت افق های روشنی پیش روی ری نشینان برای حل مشكلات بزرگ و ملی شهرستان قرار گرفته است با این حال برخی از جریانها که از عدم ادامه تسلط غیر قانونی خود بر ری نگرانندد با فضا سازی رسانه‌ای و ایجاد نگرانی در بین مردم درصدد هستند تا از اجرای نص صریح قانون جلوگیری کنند. قانونی که تاکید دارد ری به عنوان یک شهرستان و شهرری به عنوان مرکز این شهرستان باید از تمام نهادهای اداری و شهری برخوردار بوده و مدیریتش در خود شهرستان انجام پذیرد. این در حالیست که هم اکنون شهرری به عنوان یک شهر فاقد شورای شهر و شهرداری مستقل، تحت اداره شهرداری تهران است. مسئله ای که مخالف تاکید صریح قانون است.


قانون چه می‌گوید

در حالی که شورای شهر و شهرداری تهران مدعی قانون گرایی هستند و هرگونه مخالفت با خود را قانون گریزی قلمداد می کنند، با نگاهی به جایگاه قانونی بحث استقلال شورا و شهرداری شهرری مشخص می‌شود کسانی که ادعای قانون گرایی دارند چگونه برای فرار از قانون و اجرا نشدن قوانین حاضرند دست به هر گونه فضاسازی رسانه ای بزنند.

ری طبق مصوبه مهرماه سال 75 دارای کد تقسیماتی 162 شده است که به موجب آن دارای ساختار مشخص و مجزا از شهر تهران است.

بدیهی است که مرکز یک شهرستان طبق قانون جزو همان شهرستان است و در هیچ کجای کشور سابقه ندارد که مرکز یک شهرستان در محدوده شهرداری و محدوده تقسیماتی شهرستان مجاور باشد.

ماده 14 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری همه نهاد ها و سازمان ها را موظف می کند تا محدوده کلیه واحدهای تقسیمات کشوری را رعایت کنند و در چهارچوب مرزهای تقسیمات كشوری مصوب به تعریف محدوده شهرها و حرائم خود بپردازند. اما شهرداری تهران تا کنون به صورت غیر قانونی اقدام به دخالت در حریم مشخص و مصوب شهرستان ری کرده است.

طبق تبصره 3 ماده 7 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، مرکز شهرستان جزو همان شهرستان بوده و باید شهرداری مستقل داشته باشد اما شهرری به عنوان مرکز شهرستان ری تا کنون فاقد هر گونه سازمان اداری شهر و شهرداری مستقل بوده که این امر خلاف قانون است. 

گفتنی است خواسته اصلی ری نشینان با توجه به همزمان شدن انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر و از بین رفتن مصلحت های گذشته در خصوص انتخابات شورای شهر، تنها موضوع استقلال دستگاههای خدمات رسانی عمومی، ادارات و شهرداری ‌ها است و این بحث در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی صادق نبوده و اهالی ری با توجه به نگاه ملی خود در كمك به آرای شهر تهران و با نظر به قانونی بودن انتخاب یك نماینده مجلس شورای اسلامی برای چند شهرستان مخالفتی با اینكه نمایندگان مشتركی با پایتخت داشته باشند، ندارند.

لزوم تأسیس و راه اندازی شهرداری در شهرری در ماده 6 آیین نامه اجرایی قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری نیز به صراحت بیان شده است که عدم اجرای آن خلاف نص صریح قانون است.

قانون تأکید دارد که کلیه تقسیمات کشوری از جمله روستا، بخش و شهر باید دارای شورای شهر مستقل باشد؛ بنابراین عدم وجود این نهاد در شهرری عین بی قانونی است. 

ماده 2 قانون تعریف محدوده حریم شهر و روستا مصوب 1384 مجلس شورای اسلامی، تأکید دارد که حریم هیچ شهری نباید به حریم شهرهای مجاور تجاوز کند، حال آنکه حریم شهر تهران مرکز شهرستان مجاور را هم در بر می گیرد!

مجلس شورای اسلامی در تفسیر یکی از بندهای ماده 99 قانون شهرداری ها كه ناظر بر اختلاف بین حریم شهر تهران و شهرستان ری انجام شده، تأکید می کند که باید حریم موجود شهرهایی که بر خلاف تقسیمات کشوری در محدوده شهرستان های مجاور قرار دارد باید اصلاح شود تا از تداخل حریم ها جلوگیری شود؛ کاری که تاکنون انجام نشده است. 

همچنین شورای نگهبان در جوابیه ای که در آبان ماه سال 81 صادر نموده است به مغایرت عدم وجود شورای شهر مستقل در شهرری با اصل یکصدم قانون اساسی تأکید دارد. چرا که در اصل یکصدم قانون اساسی برای هر شهر شورای شهر جداگانه ای در نظر گرفته شده است. باید یادآور شد مصوبات و تصمیمات شورای هر شهر برای همان شهر الزام‌آور بوده و می‌توان گفت هیچ یك از مصوبات و تصمیمات شورای شهر تهران در محدوده شهر دیگری نظیر شهر ری وجاهت قانونی نداشته و هیچ الزامی برای اجرای آن از سوی مدیریت شهرستان وجود ندارد.


نظر مجلس در خصوص استقلال ری

در همین زمینه کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در كمتر از یك ماه گذشته و در نامه نگاری های اخیر خود با نهاد ریاست جمهوری و وزارت کشور خواهان رفع موانع استقلال ری شده و دخالت دستگاه های خارج از شهرستان در امور آن را فاقد وجاهت قانونی دانسته است.

این کمیسیون مجلس که با شکایت هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس هفتم و شورای شهر سوم وارد موضوع شده و به پیگیری ماجرا پرداخته است با اعلام اینکه مصوبه سال 86 شورای عالی شهرسازی درباره طرح جامع جدید تهران با قانون حریم مصوبه مجلس مغایرت دارد، با تشکیل جلسه ای با حضور طرفین دخیل در موضوع از جمله استانداری و شهرداری تهران هیئتی را تشکیل می دهد تا مشکلات حریم شهرستان ری و موانع موجود در مسیر استقلال آن را بررسی کنند.

این هیئت نیز با بررسی‌های حقوقی و میدانی خود و لحاظ نمودن گزارش جلسه مجمع نمایندگان تهران با استانداری و همچنین نامه امام جمعه وقت ری در خصوص لزوم استقلال شورای شهر و شهرداری ری، بر مغایرت قانونی مصوبه شورای عالی شهرسازی و هم چنین لزوم رفع موانع استقلال ری تأکید می‌نماید.

کمیسیون اصل نود مجلس همچنین پس از دیدار خرداد ماه سال جاری مسئولین و معتمدین ری با رییس جمهور و موافقت ضمنی دکتر احمدی نژاد با استقلال شورای شهر و شهرداری ری، جلسه ای را در تیر ماه تشکیل داده و گزارش هیئت بررسی را قرائت می کند. در پایان این جلسه کمیسیون اصل نود مجلس با ارسال نامه ای به وزیر کشور نظر خود را درباره استقلال ری صادر می‌نماید. مصوبه ای که سه بند مشخص و واضح دارد:


1- شهرستان ری به لحاظ قانونی مستقل بوده و تداخل دستگاه های اجرایی در امور آن فاقد وجاهت قانونی است. 


2- کلیه دستگاه های اجرایی موظفند تحت مدیریت واحد شهرستان (فرمانداری) اداره شوند.


3- الزامات مربوط به یک شهرستان در تمام زمینه ها به خصوص وجود شورای شهر و شهرداری مستقل رعایت شود.


مجمع نمایندگان تهران موافق استقلال ری هستند


در همین راستا حسین فدایی، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجمع نمایندگان تهران با استقلال ری موافق است گفت: نبود شهرداری مستقل در این منطقه که به عنوان شهرستان تلقی می‌شود، مسایل و مشکلات عدیده ای را در حوزه شهری بوجود آورده و این موضوع برمی گردد به اینکه در این شهرستان یک شورای شهر مستقر نیست و تصمیمات در حوزه شهری این شهرستان از طرف شورای شهر تهران که حضوری هم در اینجا ندارند، اتخاذ می شود.

نایب رییس اول کمسیون نود مجلس با بیان اینکه برابر اصل قانونی اساسی هر شهر می بایست یک شورا داشته باشد اظهار داشت: شهرستان ری شورای شهر ندارد و از طرفی تصمیمات شورای شهر تهران برای شهرستان ری قانونی نیست.

وی افزود: در صورت وجود شورای مستقل شهردار نیز از سوی اعضای شورا انتخاب خواهد شد که با این عمل شهردار به شورا و فرماندار پاسخگو است و بسیاری از مشکلات موجود شهری در این حوزه پر اهمیت حل و فصل خواهد شد.

اسماعیل كوثری نایب رییس مجمع نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی نیز بیان نمود که مجمع نمایندگان تهران با این موضوع که ری به صورت مجموعه مستقل عمل کند، مخالفتی ندارند.


اسماعیل کوثری در گفت وگو با ایران اظهار داشت: ری توانمندی یک شهرستان کامل را دارد و در نهایت می تواند شورای شهر مجزا، مجموعه های اداری و دستگاه های اداری مستقل داشته باشد و در این صورت می تواند خودش مجموعه خودش را اداره کند.


تاکید امام جمعه ری بر استقلال شهرری

موضوع استقلال شهرری از جمله خواسته های برآمده از تاریخ كهن و هویت دیرینه مردم این منطقه است كه اقشار مختلف و عموم مردم در برهه‌های مختلف آن را ابراز نموده‌اند.

در همین خصوص امام جمعه جدید و دائم شهرری عدم استقلال این شهر را مشکل اصلی ری نشینان برشمرد و تاکید کرد در سفر هیئت دولت به شهرستان باید این مشکل و بسیاری از مشکلات ری به طور ریشه‌ای حل شود.

حجت الاسلام والمسلمین شاهچراغی با بیان اینکه مردم شهرری جرم نکرده اند که همسایه تهران شده اند، و با اشاره به وابستگی مدیریتی برخی از ادارات شهرستان ری به خارج از شهرستان گفت: عدم استقلال این ادارات در تصمیم گیری، مشکلات بسیاری را به وجود آورده است که در سفر هیئت دولت باید این مشکل حل شود.


تکذیب ادعاهای مسئولان شورای شهر و شهرداری


مخالفان بحث استقلال ری خود که هیچ دست آویز قانونی برای ادعای خود ندارند؛ اقدام به تحریک احساسات مردم با بیان مثال‌هایی می کنند که پیرامون آن حرف و حدیث‌های فراوانی است.

به عنوان نمونه آنها با میان کشیدن موضوع استقلال شورای شهر و شهرداری اسلامشهر از تهران، ادعا می کنند که بسیاری از مردم این شهر خواهان پیوستن به تهران هستند. علاقه مردم و مسئولان اسلامشهر برای بازگشت به حریم تهران و قرار گرفتن تحت مدیریت شهرداری تهران مسئله ای است که منتخبین و نخبگان این شهرستان آن را تکذیب می‌کنند.

رئیس شورای اسلامی شهر اسلامشهر در واکنش به برخی از این سخنان مطرح شده پیرامون اینکه، اسلامشهر در تلاش برای پیوستن به تهران است، گفت: هرگز اهالی اسلامشهر به دنبال این نبوده اند که بخواهند جزو مناطق تهران باشند.

انوش اسماعیل نژاد در گفت وگو با ایران اظهار داشت: سخنانی که در ارتباط با تلاش اسلامشهر برای پیوستن به تهران مطرح می شود کذب محض بوده و مردم و مسئولان این شهرستان هرگز برای پیوستن به مناطق تهران تلاشی نکرده اند.

رئیس شورای شهر اسلامشهر تصریح کرد: ارائه خدمات مطلوب و مناسب به مردم سبب رضایت شهروندان این منطقه شده است و کسانی که بحث کذب تلاش اسلامشهر برای پیوستن به تهران را مطرح می کنند در واقع نیت دیگری دارند.

امین اسدی رییس شورای اسلامی شهرستان اسلامشهر نیز در ارتباط با صحبت های شهردار تهران نسبت به معضلات استقلال اسلامشهر گفت: این مطالب زاییده تخیل برخی مسولین است و مردم شهرستان اسلامشهر هرگز نمیخواهند دوباره به تهران الصاق شوند.

امین اسدی در ادامه تصریح کرد:طبق اسناد موجود قسمتی از زمین های شهرستان که توسط شهرداری منطقه 18 تصرف شده به درخواست مردم این مناطق و در آینده ای نزدیک به شهرستان اسلامشهر باز پس داده خواهد شد و هم اکنون مردم این مناطق هم تمایل دارند تا به اسلامشهر ملحق شوند.

وی در رابطه با ارایه خدمات شهری به شهروندان گفت: امروز سطح خدمات شهری به شهروندان در شرایط بسیار مطلوبی قرار دارد و مردم اسلامشهر به راحتی می توانند با مسولین شهری خود برای پیگیری مشکلات از نزدیك ارتباط برقرار کنند.


واقعیت هایی که مردم باید بدانند

شاید اگر مردم شهرری هم در خارج از این منطقه زندگی می کردند و هر از گاهی برای زیارت امامزادگان جلیل القدر به این شهر سر می زدند و شهرری جز نوستالوژی شیرینی در خاطره شان نبود، آن ها هم می توانستند بر مشکلات ناشی از عدم استقلال شورا و شهرداری این شهر چشم ببندند.

اما واقعیت های عدم استقلال این شهر بیش از این حرف هاست. تداخل مدیریت شهری و پاسخگو نبودن مدیران شهری به مسئولان شهرستان مشکلاتی را در پی داشته است كه باعث فرار سرمایه‌ها و عدم رشد شهرستان ری علی رغم همه ظرفیت‌های بی‌نظیر خود شودکه اشاره به چند مورد از آن ها از باب مشت نمونه خروار خالی از لطف نیست.

امروز شهرری با بیش از 10 میلیون زائر سالانه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی و علی رغم وجود 272 اثر ثبت شده تاریخی و همچنین حضور تنها فرودگاه پروازهای بین‌المللی كشور در محدوده خود، فاقد یك هتل و حتی یك مسافرخانه است. وضع عوارض مختلف و گیر نمودن سرمایه‌ها در پیچ و خم قوانین پیچیده شهرداری تهران و همچنین عدم همراهی شهرداری منطقه با سیاست‌ها و ضرورت‌های مدنظر مدیریت شهرستان در طول این سالیان بسیاری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه‌های مختلف صنعت، گردشگری، كشاورزی و.... در این شهرستان را از بین برده است.

در حالی كه شهرستان ری قطب کشاورزی استان تهران بوده و دشت طلایی ری و گندم هایش زبان زد خاص و عام و قسمت اعظم بار تولید گندم تهران به دوش کشاورزان این شهرستان است، نبود یک سیلوی مجهز در این شهرستان مشکلات عدیده ای را برای کشاورزان این منطقه ایجاد کرده است. بر خلاف اکثر اوقات اینبار مشکل از عدم ورود بخش خصوصی برای ساخت سیلو نیست؛ چرا که بخش خصوصی برای ساخت بزرگترین سیلوی بخش خصوصی کشور در شهرری سرمایه‌گذاری اولیه نموده است اما این سرمایه‌گذاری علی رغم قولهای اولیه مسئولین شهرداری پشت در تصمیم گیری شهرداری تهران سال‌هاست که راكد مانده است و تجهیزات گران قیمت این سیلو در انبار در حال خاک خوردن است چون شهرداری منطقه 20 عوارض میلیاردی را برای ساخت این سیلو تعیین و عملاً کار ساخت آن را متوقف نموده است.

امروز شهرری با تمام ظرفیت های ورزشی خود فاقد یک ورزشگاه مناسب برای انجام بازیهای تیم لیگ برتری راه‌آهن شهرری در این شهر است و با گذشت سه سال از این امر هیچ اقدامی از سوی مدیریت شهری صورت نگرفته است، حال آنکه شهر کوچک باقر شهر که در مجاورت شهرری قرار دارد به لطف تصمیم‌گیری توسط شورای شهر و شهرداری برآمده از مردم آن منطقه و با بودجه‌ای بسیار كمتر از شهرداری شهرری توانسته ورزشگاه 15 هزار نفری با تمام تجهیزات و مجموعه بزرگ ورزشی مختص بانوان را ظرف مدت كوتاهی احداث و بهره‌برداری نماید.

در حالی که شهرداری شهرهای كوچك شهرستان ری نظیر حسن‌آباد، كهریزك و باقرشهر كه كمتر از یك بیستم شهرداری شهرری بودجه و امكانات دارند به استقبال دانشگاه می‌روند و برای رشد و پیشرفت شهر خود با بودجه ناچیز خود جا و امكانات در اختیار دانشگاه پیام نور شهر خود قرار می‌دهند، 7 هزار دانشجوی دانشگاه پیام نور شهرری مجبورند در ساختمانی در میدان فردوسی تهران تحصیل کنند، چرا که ساختمان در دست احداث این دانشگاه در شهرری سالهاست که با مشکلات عدیده ای از سوی شهرداری تهران در مسیر ساخت مواجه است و حدود سه سالی است كه بودجه یك میلیاردی دانشگاه به دلیل ممانعت و عوارض شهرداری به خزانه برگشت می‌خورد.

كارشناسان بر اهمیت و لزوم تنظیم بازار مصرف گوشت شهر تهران به خوبی واقف هستند. هفتاد در صد گوشت قرمز مورد نیاز شهر تهران از طریق شهرری وارد بازار تهران می شود و اداره دامپزشکی شهرری مسئول تأئید سلامت این بخش عظیم غذایی است؛ اما ساختمان این اداره در آستانه پلمپ از سوی شهرداری است چرا که با محاسبات غلط، عوارضی به اندازه قیمت خود ساختمان توسط شهرداری برای این اداره در نظر گرفته شده است و اداره ای که کار خدماتی با این اهمیت انجام می دهد باید عوارض یک مرکز تولیدی را پرداخت کند.

 در همه شهرها شوراها و شهرداری‌ها به استقبال دستگاههای خدمات رسان عمومی می‌روند و حتی با در اختیار قرار دادن مكان و امكانات، زمینه استقرار ادارات را جهت خدمت رسانی بهتر به شهر و مردم و همچنین مدیریت مطلوبتر شهر فراهم می‌كنند اما در شهرری 5 دستگاه خدمات رسان عمومی هر لحظه در خطر اخطاریه‌های شهرداری منطقه جهت پلمپ شدن به سر می‌برد.

عدم دسترسی مردم شهرری به منتخبین و مسئولین نیز از دیگر مشکلات مهم مردم است. در حالی که در شهرهای مجاور برای هرپنج هزار نفر یک نماینده در شورای شهر است اما هم اکنون برای هشت میلیون تهرانی تنها 15 نفر در شورای شهر وجود دارند که این مطلب آرزوی دسترسی دائمی مردم شهرری به منتخبان شورای شهر را به یك آرزو تبدیل نموده است.

با وجود تفاوتهای بسیاری که بین مردم و کسبه شمال و جنوب تهران وجود دارد ولی به علت عدم توجه به این اختلافات عوارض مشابهی از تمام شهروندان دریافت می‌شود که عین بی عدالتی و نتیجه نگاه یکسان و بدون ملاحظه به تمام مردم است.

این‌ها تنها چند اشاره كوتاه بود از موارد بسیاری كه نگاه از دور شهرداری تهران و تصمیمات و قوانین غیر بومی باعث عقب ماندگی و اتلاف سرمایه‌ها در این شهرستان تاریخی شده است.


چرا مخالفت؟


ظرفیت های بالای شهرستان ری موجب شده است تا شورای شهر و شهرداری تهران که تاکنون به صورت غیر قانونی در امورات این شهرستان دست داشته است، از خارج شدن این شهرستان از سیطره خود نگران شوند.

انتقال بدون مزاحمت روزانه بیش از هفت هزار تن زباله شمالی ترین نقاط تهران و حتی لواسانات به این شهرستان، سرازیر شدن 350 میلیون متر مكعب فاضلاب تهران به ری، انتقال اموات تهران به شهرستان ری، انتقال مشاغل مزاحم به حومه ری در قالب طرح ساماندهی، اسکان متکدیان و معتادان خطر ساز در این شهرستان و... شهرستان ری را به محلی بدون مزاحمت و بدون هزینه برای سرازیر نمودن مشكلات و مخاطرات موجود در شهر تهران نموده است. امری كه میلیاردها میلیارد تومان برای مدیریت شهر تهران می‌ارزد. زیرا تنها انتقال مركز زباله به یكی از نقاط دیگر نه تنها اعتراض شهرستان مستقل را در برخواهد داشت بلكه هزینه‌های میلیاردی جهت بازیافت علمی و انتقال آن بر شهرداری تهران بار خواهد نمود، امری كه امروز با دفن زباله‌ها به راحتی و بدون هیچ دردر سر یا هزینه‌ای صورت می‌گیرد.

طبیعی است که با جدا شدن شهرداری شهرری از شهرداری تهران و کوتاه شدن دست شورای شهر و شهرداری تهران از این منطقه دیگر از این‌گونه سوءاستفاده‌های بی حساب و کتاب از شهرستان ری خبری نخواهد بود و مسئولان شهری تهران باید فکری به حال معضلاتی کنند که تا به حال بدون توجه به مردم ری به این منطقه سرازیر کرده بودند.

بنابر این طبیعی است که استقلال شهرستان ری چندان به مذاقشان خوش نیاید و علی رغم اطلاع از قانونی بودن این مسئله به تمام روشها برای مقابله با اجرای این قانون متوسل شوند.
 

 

کد خبر:60881 -

Do compression socks help with Achilles tendonitis?
یکشنبه 26 شهریور 1396 09:17 ب.ظ
I was curious if you ever considered changing the page
layout of your site? Its very well written; I love what youve
got to say. But maybe you could a little more in the way of content
so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text
for only having one or two pictures. Maybe
you could space it out better?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر