تبلیغات
اخبار روز - دور زدن
جمعه 26 شهریور 1389

دور زدن

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    

رول مارک گرشت یكی از افسران سابق سازمان جاسوسی امریکا سیا و مارک دوبوویتز در مقاله مشتركی در وال استرتی ژورنال به این موضوع پرداخته اند كه روسیه و چین چگونه جای شركت‌های غربی را در تحریم ایران پر می‌كنند و عملاً این تحریم‌ها را دور می‌زنند.

افسر سابق سیا:روسیه و چین چگونه تحریم‌ها علیه ایران را دو ر می‌زنند؟

رول مارک گرشت یكی از افسران سابق سازمان جاسوسی امریکا سیا و مارک دوبوویتز در مقاله مشتركی در وال استرتی ژورنال به این موضوع پرداخته اند كه روسیه و چین چگونه جای شركت‌های غربی را در تحریم ایران پر می‌كنند و عملاً این تحریم‌ها را دور می‌زنند.

به گزارش رجانیوز، در این مقاله آمده است: در سال 1996 کنگره امریکا قانون تحریم های ایران لیبی را با هدف اعمال فشار بر رژیم تهران برای متوقف کردن حمایت از تروریسم تصویب کرد. برای مدتی تحریم ها طرف‌هایی را که می خواستند در ایران سرمایه گذاری کنند، آزار داد ولی اثر تحریم ها زود از بین رفت زیرا نه بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق امریکا نه جرج بوش رئیس جمهور سابق این کشور نمی خواستند متحدان اروپایی خود را تحریم کنند که در بین بزرگ‌ترین شرکای تجاری ایران بودند.

امروز تقریبا 15 سال بعد، برخی کشورهای مهم اروپایی شروع به قطع روابط تجاری با ایران کرده اند. حتی ژاپنی ها که همواره در برابر تحریم های مورد حمایت امریکا مقاومت می کردند، به تازگی از تعلیق سرمایه گذاری‌های جدید نفتی و گازی در ایران خبر دادند. ولی چین و روسیه این خلاء را پر کرده اند و تا زمانی که امریکا برای مقابله با خرابکاری آنها تصمیم نگیرد، به تضعیف تحریم ها ادامه خواهند داد.

وزارت امور خارجه امریکا به زودی فهرست جدید شرکت های خارجی را که به نقص تحریم های ایران متهم هستند، اعلام خواهد کرد. برای این کار، وزارت خارجه امریکا باید بیهودگی پیدا کردن و نام بردن از چندین شرکت در عین اجازه دادن به دیگر شرکت ها و دولت ها برای نقص تحریم ها را درک کند.

دولت امریکا باید بین حفظ گسترده ترین ائتلاف دیپلماتیک احتمالی در حالی که روسیه و چین در حال نقص رژیم تحریم ها هستند و به چالش کشیدن مسکو و پکن یکی از انتخاب کند.

رابرت اینهورن مسئول تحریم های وزارت خارجه امریکا علاقه مند به مانور بر روی این مسئله است که تهدید تحریم ها، به لغو طرح های انرژی با ارزش حدود 60 میلیارد دلار در ایران منجر شده است. این رقم عمدتا منعکس کننده تصمیم شرکت های اروپایی برای خروج از ایران است.

آلمان و ایتالیا مهمترین شرکای تجاری اروپایی ایران به تازگی به توافقی سیاسی هر چند که شکننده برای حمایت از تحریم ها بر ضد این کشور دست یافتند. بازرگانان در عین حال همچنان نگران هستند. اولریش اکرمن سخنگوی انجمن مهندسی آلمان این پرسش را مطرح کرد که اگر شرکت های آلمانی خارج شوند آیا دیگر شرکت های غیر آلمانی جای آن‌ها را نخواهند گرفت. با وجود روسیه و چین پاسخ به این پرسش مثبت است. روسیه و چین تاکید کرده اند بخش انرژی ایران همچنان به روی آن‌ها باز است.

در سال 2009 شرکت ملی نفت خام چین جای شرکت توتال فرانسه را در قراردادی به منظور توسعه بخش مهمی از میدان گازی پارس جنوبی ایران گرفت. توتال به علت افزایش فشارهای پاریس و واشنگتن از این قرارداد انصراف داد.

چاینا اویل که بازوی تجاری شرکت ملی نفت خام چین است در سال 2009 به ایران بنزین نفروخت ولی در سال 2010 شروع به این کار کرد. یونیپک که شاخه تجاری سینوپک شرکت مواد شیمیایی و نفت خام چین است در بهار سال 2010 پس از وقفه ای تقریبا شش ساله فروش بنزین را به ایران از سرگرفت.

براساس گزارش رویترز، شرکت جوهای جنرونگ چین نیز انتقال بنزین را به ایران برخی مواقع با همکاری لیتاسکو بازوی تجاری لوک اویل شرکت بزرگ نفتی روسیه اغاز کرد.

پس از تصویب قانون جامع تحریم های ایران توسط امریکا و تصویب قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل مقامات روسیه و چین با مقامات ایران در مورد طرح های انرژی مشترک به‌طور علنی گفتگو کرده اند.

سینوپک در حال توسعه میادین نفتی ایران و افزایش ظرفیت پالایش نفت خام این کشور در پالایشگاه های تبریز، اراک و آبادان است. شرکت ملی نفت خام چین نیز در حال افزایش تولید نفت ایران از جمله در میادین مهم آزادگان جنوبی و آزادگان شمالی و کوهدشت است. شرکت ملی نفت برون ساحلی چین همچنین با کمک به ایران برای توسعه ذخایر گاز طبیعی خود در میدان پارس شمالی و ساخت تأسیسات مایع سازی گاز موافقت کرده که توسعه آن به علت محدودیت های یکجانبه اخیر اتحادیه اروپا به شدت اسیب دیده است.

در همین حال، شرکت بزرگ انرژی گازپروم روسیه به بررسی اینکه آیا خطوط لوله نفت و گاز ایران را توسعه دهد یا خیر ادامه می دهد. با توجه به اینکه ممنوعیت اروپایی ها در خصوص انتقال فناوری گاز مایع به ایران همچنان پابرجاست این تحول مهمی برای این کشور به حساب می آید. به این علت دولت امریکا می تواند کاری کند که هم روسیه و هم چین درد قابل توجهی احساس کنند.

شرکت ملی نفت خام چین یک شرکت تابعه در امریکا با نام پتروچاینا دارد، که از سال 2000 در فهرست شرکت های فعال در بازار بورس نیویورک است. شرکت ملی نفت خام چین مالک 86 درصد سهام پتروچاینا به ارزش تقریبی 170 میلیارد دلار است.

دولت باراک اوباما رئیس جمهور امریکا یا کنگره می توانند هر گونه مالکیت شرکت ملی نفت خام چین را بر دارایی هایش در امریکا از جمله سهامش در پتروچاینا ممنوع کنند. آن‌ها همچنین می توانند منافع سینوپک و شرکت ملی نفت برون ساحلی چین را به ارزش میلیاردها دلار در شرکت های وابسته به خود که در بازار بورس
نیویورک فعالیت می کنند، هدف قرار دهند.

پتروچاینا همچنین یک میلیارد و 900 میلیون دلار برای خرید ماسه‌های نفتی در البرتای کانادا هزینه کرد و تصمیم دارد 250 میلیون دلار نیز برای توسعه ماسه های نفتی هزینه کند. امریکا بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت این پروژه ها است. واشنگتن می تواند اتاوا را که نگران برنامه هسته ای ایران و موارد نقض حقوق بشر در این کشور است، به استفاده از قوانین جدید خود در زمینه تحریم های انرژی برای وادار کردن شرکت های چینی به انتخاب بین بخش انرژی سوداور کانادا و بخش انرژی ایران تشویق کند.

کانادا می تواند به سادگی ان بخش از قانون تحریم های این کشور را حذف کند که به شرکت های خارجی اجازه می دهد در صورت فعالیت شرکت های مادر در ایران و شرکت های تابعه در کانادا به فعالیت خود در ایران ادامه دهند.

در خصوص روسیه لوک اویل به بیش از دو هزار تاسیسات در 13 ایالت امریکا بنزین می فروشد. این تاسیسات می توانند هدف تحریم ها باشند. بازاریابی و تجارت گازپروم که شرکت تابعه ان در امریکا است باید از داد و ستد بیشتر گاز طبیعی در امریکا منع شود. می توان همه شرکت های متخلف روسیه و چین را از امضای قرارداد با دولت امریکا منع کرد.

مسکو و پکن سخت تلاش کردند تا بتوانند در ازای حمایت از قطعنامه 1929 بر ضد تهران اقدامات تنبیهی جزیی‌تر واشنگتن را بر ضد خود لغو کنند و به موفقیتی نیز دست یافتند.

هر گونه اقدام امریکا به‌طور حتم خشم روسیه و چین و همچنین افرادی را در واشنگتن که برای بهبود روابط با این دو کشور تلاش کردند برخواهد انگیخت. روسیه و چین می توانند به چندین نحو تلافی کنند که احتمالا منافع راهبردی امریکا و اروپا را بغرنج خواهد کرد.

ولی اگر دولت اوباما هیچ کاری نکند یا فقط شرکت های کوچک متخلف روسیه و چین را احتمالا اهداف سیاسی ساده تری را در سوئیس و ونزوئلا تحریم کند، افزایش مبادلات تجاری چین و روسیه با ایران احتمالا در عزم راسخ اروپایی ها شکاف ایجاد خواهد کرد و به شکست سیاست های ما در خصوص ایران منجر خواهد شد. ما همیشه در انتظار روزی برای ازمودن اراده خود در قبال روسیه و چین بر سر ایران بودیم و ان روز فرا رسیده است.

ملاحظه: گرشت از افسران سابق سازمان جاسوسی امریکا سیا و پژوهشگر بلندپایه بنیاد دفاع از دموکراسی ها است. دوبوویتز مدیر اجرایی این بنیاد و مسئول بخش انرژی ایران در این موسسه است.


Why is my Achilles tendon burning?
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:58 ب.ظ
Excellent blog here! Additionally your site lots up very fast!

What host are you the usage of? Can I get your affiliate link in your host?

I wish my web site loaded up as fast as yours lol
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر