تبلیغات
اخبار روز - آیت الله مصباح یزدی
جمعه 26 شهریور 1389

آیت الله مصباح یزدی

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    

نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری با هشدارهای عمیق نسبت به كج‌روی‌های فرهنگی در كشور، گفت: چگونه است به خاطر اهانت به كاغذ و خط قرآن عزا گرفتیم، اما در مقابل اهانت به محتوا و احكام قرآن سكوت می‌كنیم و ما خودمان می‌گوییم هر آیه قرآن می‌تواند محتوای دوگانه‌ای داشته باشد.

آیت الله مصباح یزدی:
چگونه بخاطر اهانت به کاغذ و خط قرآن عزا گرفتیم، اما در مقابل اهانت به احکام قرآن سکوت می‌کنیم

نماینده تهران در مجلس خبرگان رهبری با هشدارهای عمیق نسبت به كج‌روی‌های فرهنگی در كشور، گفت: چگونه است به خاطر اهانت به كاغذ و خط قرآن عزا گرفتیم، اما در مقابل اهانت به محتوا و احكام قرآن سكوت می‌كنیم و ما خودمان می‌گوییم هر آیه قرآن می‌تواند محتوای دوگانه‌ای داشته باشد.

به گزارش رجانیوز، آیت‌الله مصباح یزدی در اولین روز از اجلاس خبرگان، تشكیل نظام اسلامی تحت رهبری نایب امام زمان را آرزوی انبیاء، اولیاء و صالحان دانست و گفت: پس از امام كسی به جای ایشان نشست كه نسخه‌ دیگر امام است و می‌توان گفت روح امام در معظم‌له حلول كرد و باید بالاترین شكر الهی را برای این كار داشته باشیم.

نماینده مجلس خبرگان، در بیان دستاوردهای انقلاب به قطع استمرار بردگی كفار اشاره كرد و گفت: به دنبال این دستاورد، بركات دیگری داشتیم كه هر روز شاهد رشد و بالندگی آن‌ها هستیم تا جایی كه دوست و دشمن و عالم و جاهل نمی‌توانند انكار كنند.

وی پیشرفت‌های اقتصادی، علمی، صنعتی و نظامی را از بركات انقلاب دانست و گفت: اگر ذره‌ای از این پیشرفت‌ها در رژیم سابق بود، تبلیغات دروازه‌ تمدن آن‌ها به همه جا می‌پیچید.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره)، كشف روزانه اسرار طبیعت توسط مخترعان و مكتشفان ایرانی را بسیار زیاد دانست و گفت: هر یك از این دستاوردها و پیشرفت‌های كشاورزی و صنعتی مقتضی شكر الهی و افتخارآمیز است كه نشان از زحمات مسوولین نظام در طول 30 سال گذشته است.

مصباح در ادامه به صبر مردم در تحمل كمبودها و سختی‌ها اشاره كرد و گفت: همه مردم در این 30 سال اجرای دستورات اسلام را می‌خواستند.

رییس موسسه‌ امام خمینی (ره)، با تجلیل مجدد از پیشرفت‌های گوناگون در ابعاد داخلی و خارجی و تشبیه آن‌ها با پیشرفت‌های بعضی از كشورها، گفت: باید توجه داشته باشیم كه داشتن این دستاوردها و نعمت‌ها سعادت ابدی نمی‌آفرینند.

آیت‌الله مصباح، دستاوردهای هسته‌ای كشور را مهم دانست و از همه مسوولان تشكر كرد و در عین حال، افزود: باید توجه داشته باشیم كه این دستاوردها یك نعمت از نعمت‌های مادی خداست كه با تلاش بندگان خدا بدست آمد.

وی افزود: در كنار این نعمت‌ها، نعمتی است كه همه بخصوص قشر روحانی باید بیشتر به آن توجه كنند و آن، نعمت حضور اسلام در صحنه است.

آیت‌الله مصباح دستاورهای اقتصادی و نظامی را مهم دانست و افزود: دستاورد مهمتر آن است كه ما را به سعادت ابدی برساند كه هدف رسالت اسلام است.

وی با اشاره به ابدی بودن نتایج دستاوردهای اسلامی نظام برای انسان‌ها، گفت: باید در كنار شكرگذاری لسانی، شكر عملی هم داشته باشیم.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان، با بیان تفاوت‌های ایران در زمان طاغوت و انقلاب اسلامی، گفت: دستاوردها مهم است و دل همه می‌خواهد كه پیشرفت‌ها بیشتر شود و این در سایه شكر میسر خواهد بود.

آیت‌الله مصباح تلاش‌های نظامیان برای دستاوردهای بیشتر نظامی را شكر عملی دانست و گفت: مهم این است كه باید همه در مقابل انقلاب اسلامی كه دستاورد بزرگ زمانه اسلام است، شكر كنند.

وی افزود: به گمان بنده اولین كسانی كه مخاطب شكر برای نعمت اسلام هستند، ما روحانیون هستیم كه داوطلب شناسایی و شناساندن اسلام شده‌ایم.

آیت‌الله مصباح گفت: امام كه عامل اصلی این انقلاب است، اسلام را تكیه كلام خویش قرار داد و روحانیت متخصصین اسلام هستند و باید برای پیشرفت آن تلاش كنند.

وی افزود: سوال این است كه آیا ما روحانیون وظایف خود را درست انجام داده‌ایم؟

آیت‌الله مصباح با اشاره به رشد كمی و كیفی روحانیون در جامعه، گفت: روحانیون فداكاری‌های زیادی كردند و می‌دانیم نسبت شهدای روحانی جنگ تحمیلی از شهدای دیگر اقشار بیشتر بودند و بقیه روحانیت هم تلاش‌های وافری در جهت پیشرفت فرهنگ كشور كردند، اما سوال اصلی این است كه آیا بهتر و بیشتر از این نمی‌شد كار كرد.

وی افزود: باید قبول كنیم كه در بعضی از ابعاد مخصوصا در بعد فرهنگی كه اساسش باورها و ارزش‌هاست، پیشرفت در خور شان نداشته‌ایم.

آیت‌الله مصباح با انتقاد از وضع فرهنگی كشور، به تاكیدات 20 ساله رهبری معظم انقلاب روی مسائل فرهنگی با تعبیراتی چون غارت فرهنگی، شبیخوان فرهنگی و تهاجم فرهنگی اشاره كرد و گفت: در بعضی از مسائل از مسوولان فرهنگی كشور گله و این را تكرار كردند و حتی بعضی از مسوولان فرهنگی را ضدفرهنگ می‌دانستند.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری، نقطه اصلی هدف‌گیری دشمنان در مسائل فرهنگی را دانشگاه‌ها دانست و گفت: به نظر می‌رسد كه معاونت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها باید مواظب می‌بودند، اما باید اعتراف كنیم كه چندان كاری از دست آن‌ها برنمی‌آمد و نمی‌آید. چون كارهای فرهنگی با اقدامات سطحی جواب نمی‌دهد. باید همه امكانات هنری، ادبی، سینمایی و تحقیقات و پژوهش را برای تعمیق كارهای فرهنگی و دفاع از شبهات روزافزون بكار گرفت.

وی افزود: شبهه‌ها با آهنگ و شكل جدید مطرح می‌شوند كه پاسخ به آن‌ها آهنگ جدیدی می‌طلبد و ما در این زمینه كاری نكردیم.

وی گفت: الان صدها و حتی هزار سایت علیه مسائل فرهنگی اسلام و شیعه شبهه‌پراكنی می‌كنند، اما امكانات پاسخگویی ما هیچ تناسبی با تلاش‌های آنان ندارد.

آیت‌الله مصباح افزود: زمانی بود كه خیلی‌ها می‌گفتند آمریكایی‌ها نفت ما را می‌خواهند و كاری به دین ما ندارد، اما الان برای همه ثابت شده كه آن‌ها با اسلام كار دارند و امام هم بارها و بارها تاكید كردند كه دشمنان انقلاب از اسلام سیلی خوردند و دشمنی آنها با اسلام خیلی عمیق است.

رییس موسسه‌ امام خمینی (ره)، با اشاره به حركت جنون‌آمیز اهانت به قرآن، گفت: امیدوارم از این حركت شوم درس بگیریم و برای حفظ و نشر اسلام تلاش كنیم.

وی افزود: اقدامات خصمانه دشمنان علیه اسلام و انقلاب اسلامی در طول این 30 سال خیلی زیاد است، اما مهمتر از آن ایمان جوانان مسلمان است كه به قول رهبری دشمنان آن را نشانه گرفتند.

آیت‌الله مصباح با اشاره به سوابق اخلاق، تدبیر، روشنگری، درایت و رهبری آیت‌الله خامنه‌ای، گفت: ایشان نسبت به قلب نوجوانان هشدارهای فراوان می‌دهند و می‌بینیم كه همیشه و به‌خصوص از دو، سه سال اخیر شبهات دینی در میان نوجوانان روز به روز بیشتر می‌شود.

وی افزایش آماری شبهات را نشان از خلاءهای فرهنگی در كشور دانست و گفت: در این حالت نقش دانشگاه‌ها و دانشجویان برجسته است و متاسفانه می‌بینیم مبانی برخی از علوم انسانی ماتریالیستی است و چگونه می‌توانیم با این كتاب‌ها و استادان، دانشجویان متدین تربیت كنیم؟

آیت‌الله مصباح یزدی كه بر اساس آیین‌نامه‌ داخلی مجلس خبرگان رهبری به عنوان شخصیت مدعو آگاه درباره مسائل فرهنگی سخن می‌گفت، با هشدارهای عمیق نسبت به كج‌روی‌های فرهنگی در كشور، گفت: چگونه است به خاطر اهانت به كاغذ و خط قرآن عزا گرفتیم، اما در مقابل اهانت به محتوا و احكام قرآن سكوت می‌كنیم و ما خودمان می‌گوییم هر آیه قرآن می‌تواند محتوای دوگانه‌ای داشته باشد.

وی راه چاره این مسائل را نشست مسوولان مربوطه آن هم به صورت مرتب دانست تا راه‌های شناسایی فرهنگ و مسائل فرهنگی را مورد بحث و بررسی قرار دهند. مخصوصا روحانیت كه سابقه این قشر به سال‌های سال در تاریخ اسلام و ایران برمی‌گردد.

وی پیشنهاد داد كمیسیون فرهنگی در مجلس خبرگان رهبری برای پیگیری این مسائل تشكیل شود.

همچنین در جلسه عصر هشتمین اجلاس رسمی دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری نخستین ناطق پیش از دستور حجت‌الاسلام و المسلمین بهرامی، در مورد علوم انسانی سخنانی ایراد کرد.

وی با بیان فرازی از سخنان امام (ره) اذعان كرد که تقویت علوم انسانی بر اساس آموزه‌های اسلامی می‌تواند باعث شود که فتنه‌های اخیر، در بدو تولد، از بین برود.

نماینده استان کرمان در مجلس خبرگان رهبری گفت: اندیشه ائمه معصومین (ع) باید به جای اندیشه‌های غربی تدریس شود.

وی افزود: اساتید نباید دچار خود کم بینی شوند.

بهرامی اضافه کرد که علوم انسانی در هر کشور نقش مهم و کلیدی دارد.

وی با بیان اینکه نگاه به اندیشه غرب باید نقادانه باشد، اظهار كرد که تفکر مکتب ایرانی به جای مکتب اسلامی در ادامه تفکراتی است که نقش جمهوری اسلامی را در پیشرفت کشور کم رنگ می‌کند.

وی در نهایت خواستار توجه بیشتر به تدریس علوم انسانی در دانشگاه‌ها شد.

آیت‌الله شفیعی به‌عنوان دومین سخنران پیش از دستور در جایگاه سخنران قرار گرفت، وی در آستانه سی‌امین سالگرد دفاع مقدس یاد و خاطره هشت سال ایثار و فداکاری را گرامی داشت.

نماینده مردم خوزستان در دوره چهارم مجلس خبرگان اموری چون احیای مفاهیم ارزشمندی چون ایثار و شهادت و تکریم از خانواده شهدا، ایثارگران و رزمندگان را در زنده نگه داشتن دفاع مقدس لازم دانست.

وی همچنین اظهار كرد: نباید جایگاه علماء در دوران دفاع مقدس مورد غفلت قرار گیرد.

وی در پایان با توجه به ایثارگری مردم خوزستان خواستار پی گیری مسئولین اجرایی کشور برای حل مشکلات ایشان شد.

در ادامه آیت‌الله بهشتی سومین سخنران پیش از دستور بود که در ابتدا هتک حرمت ساحت قرآن کریم را محکوم کرد.

وی با انتقاد از قراردادن مکتب ایران به جای مکتب اسلام بیان كرد: اینکه هر قومی بخواهد مکتب قومی خود را مقدم بر مکتب اسلام بدارد، اصل وحدت جامعه اسلامی متزلزل می‌شود. افتخار ما به ایرانی بودن بخاطر آن است که ایرانیان مکتب اسلام را پذیرفتند و ملت ایران قبل از ایرانی بودن، مسلمان است.

وی با بیان تاسف از عقب نشینی طرح عفاف، حجاب را شعار اسلام دانست و خواستار مقابله با بدحجابی در سطح عمومی جامعه شد.

وکیل استان فارس در پایان، بر انجام صحیح امور شرعی و جلوگیری از مظاهر فساد مانند روزه خواری و بی بند و باری تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شاهرودی چهارمین سخنران پیش از دستور بود، وی لزوم توجه به نسل جوان و مشکلات ایشان را تذکر داد و در این زمینه خواستار احیای امر به معروف و نهی از منکر شد.

وی پیشنهاد پارلمانی شدن انتخاب ریاست جمهوری را در مجلس شورای اسلامی و یا مجلس خبرگان، مطرح کرد و در ادامه افزود: بحث ولایت فقیه در بین سایر اصول قانون اساسی مظلوم واقع شده است.

نماینده مردم گلستان در مجلس خبرگان رهبری با تقدیر از اقدام دبیرخانه خبرگان رهبری در برگزاری سمینار تبیین ولایت فقیه، بصیرت و شناخت انقلاب را منوط به فهم ولایت فقیه دانست.


chocolate
چهارشنبه 19 اردیبهشت 1397 04:36 ب.ظ
Fantastic goods from you, man. I've bear in mind your stuff prior to and you're just extremely great.
I really like what you have got right here, really like
what you are saying and the best way in which you
assert it. You make it enjoyable and you continue to care for to stay
it sensible. I cant wait to learn far more from you.
That is really a wonderful web site.
What is a heel lift?
یکشنبه 26 شهریور 1396 11:03 ب.ظ
Hi there friends, nice paragraph and pleasant arguments commented here, I
am actually enjoying by these.
How do you get rid of Achilles tendonitis?
سه شنبه 31 مرداد 1396 09:31 ق.ظ
You can certainly see your skills in the work you write.
The sector hopes for more passionate writers like you who are not
afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر