تبلیغات
اخبار روز - رییس جمهور
دوشنبه 10 آبان 1389

رییس جمهور

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    


پیش‌قدم شدن احمدی‌نژاد برای وحدت اصولگرایان و احیای مدل جبهه متحد

سه و سال و نیم پس از آنكه دكتر احمدی‌نژاد جمع 15 نفره‌ای از چهره‌های برجسته جریان اصولگرا را به دفتر خود در خیابان پاستور دعوت كرد كه نتیجه آن شكل‌گیری جبهه متحد اصولگرایان و راهیابی اكثریت گزینه‌های جریان اصولگرا به مجلس هشتم بود، بار دیگر وی برای بازیابی و تقویت فضای همدلی میان اصولگرایان پیشقدم شد و این بار جمع 30 نفره‌ای را به دفترش فراخواند.

به گزارش رجانیوز، فروردین ماه 86، پس از تعطیلات نوروزی، احمدی‌نژاد 15 نفر از معتمدین جریان اصولگرا را كه به سه طیف اصلی تعلق داشتند، دعوت كرد و در این جلسه راهكارها و تاكتیك‌های ورود به انتخابات مجلس بررسی شد.

اعضای جلسه 15 نفره كه در واقع هیأت موسس جبهه متحد اصولگرایان بودند، عبارت بودنداز: محمود احمدی نژاد، احمد توكلی، غلامعلی حدادعادل، علی لاریجانی، حبیب الله عسگر اولادی، محمد رضا باهنر، صادق محصولی، حیدر مصلحی، علی كردان، مهدی چمران، محمد رضا رحیمی، علی زاكانی، حسین فدایی، محسن كوهكن و علی اكبر ولایتی.

این جمع 15 نفره به یك كار گروه 9 نفره از اعضای خود مأموریت دادند تا مدل و سازوكار رسیدن به وحدت را تدوین و مشخص كنند. این 9 نفر عبارت بودند از محمد رضا باهنر، صادق محصولی، حیدر مصلحی،علی كردان، مهدی چمران، رحیمی، علی زاكانی، حسین فدایی و كوهكن. قرار بر این شد كه این منشور بر مبنای بیانات رهبر انقلاب كه چند ماه قبل از در دیدار كارگزاران نظام شاخصه‌های نه‌گانه اصولگرایی را تعریف كرده بودند، تنظیم و به جلسه بعدی ارائه شود.

این كار گروه نیز با برگزاری حداقل 16 جلسه، فرآیند مورد نظر را تدوین و گزارش نهایی خود را برای تصمیم گیری به جمع 15 نفره ارائه كردند. جمع 15 نفره نیز سازو كار را تصویب و مجوز تشكیل ستاد مركزی را صادر كرد. ساز و كاری كه در واقع همان مدل كارآمد 5+6 از آن استخراج شد.

تدوین منشور و همچنین توافقنامه‌ نهایی ساز و كار وحدت از نتایج این نشست ها بود. توافقی نهایی كه میان عناصر حقیقی طیف‌های اصلی اصولگرا از جمله رایحه خوش خدمت، جبهه پیروان خط امام و رهبری، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی و اصولگرایان تحولخواه شكل گرفت.

بر اساس این منشور و سازو كار وحدت، مقرر شد طیف‌های مختلف اصولگرا، نمایندگان حقوقی خود را انتخاب و برای عضویت در ستاد مركزی انتخابات معرفی كنند. طیف های اصلی اصولگرا 6 نماینده حقوقی (شهاب الدین صدر، اسدالله بادامچیان، حسین فدایی، علی زاكانی، حیدر مصلحی و صادق محصولی) را معرفی كردند تا این 6 نفر 5 نفر نماینده مرضی الاطراف خود را معرفی كنند و این تركیب 11 نفره ستاد مركزی انتخابات اصولگرایان را تشكیل دهد. و در نهایت، با مشاركت طیف‌های اصلی اصولگرایان در شهرستانها و استانها لیست پیشنهادی خود را معرفی و در زمان مقرر به اطلاع مردم برساند.

اصولگرایان همچنین در این مسیر منشوری را در 20 ماده به تصویب رساندند.

با این حال، پنج‌شنبه شب گذشته پس از گذشت بیش از سه سال و نیم، دكتر احمدی‌نژاد بار دیگر چهره‌های اصلی جریان اصولگرا را دعوت كرد تا با شكل‌دهی یك مدل مشابه، ضمن جدی گرفتن تأكیدات رهبر انقلاب در زمینه وحدت، ساز و كارهای وحدت اصولگرایان در فعالیت‌های سیاسی آینده نیز بررسی شود.

اگرچه دكتر احمدی‌نژاد در پایان جلسه به‌عنوان جمع‌بندی مباحث اعلام كرده است كه جلسات در بین حاضران ادامه پیدا كند و منتظر وی نباشند، چرا كه ممكن است به‌دلیل مشغله زیاد اجرایی، منوط كردن برگزاری جلسات به حضور او، موجب توقف شود. با این حال، رئیس‌جمهور تأكید كرده است كه جمع‌بندی‌های جلسات را در اختیار او نیز قرار دهند تا وی نیز از آن‌ها استفاده كند.

سید شهاب الدین صدر،‌ نایب ‌رئیس مجلس شورای اسلامی كه در این جلسه حضور داشته می‌گوید: «رئیس‌جمهور در مورد علت این دعوت توضیح داد به دنبال مذاكراتی كه بعضی اصولگرایان از جمله جناب آقای عسگراولادی در مورد ضرورت تعامل و همفكری بیشتر اصولگرایان در شرایط حاضر با او داشته‌اند، تصمیم گرفته از تعدادی از اصولگرایان برای شركت در این جلسه دعوت كند و بر همین اساس ایشان اعلام كرد كه این جلسه برای همفكری و تعامل بیشتر میان افراد شاخص اصولگراست.»

صدر افزود: «ایشان همچنین با یادآوری نعمت بزرگ جمهوری اسلامی بر ضرورت تلاش و همدلی و همكاری همه نیروهای وفادار به انقلاب برای حفظ نظام تاكید كرد.»

جلسه پنجشنبه‌شب رئیس‌جمهور با اصولگرایان تقریبا دو ماه و نیم ماه بعد از جلسه‌ای خصوصی برگزار شد كه حبیب‌الله عسگراولادی، دبیركل جبهه پیروان خط امام و رهبری با رئیس‌جمهور داشت.


اصولگرایان دعوت شده چه كسانی بودند؟

یكی از نكات جالب توجه در خصوص این جلسه، تركیب افراد دعوت شده به این نشست بود، چرا كه احمدی‌نژاد ترجیح داده بود افرادی را برای این جلسه دعوت كند كه در انتخابات مجلس هشتم در قالب جبهه اصولگرایان متحد فعالیت می‌كردند.

نایب رئیس مجلس در این زمینه به "جام‌جم" گفت: این جلسه در حقیقت در ادامه همفكری‌های سه سال و نیم قبل در قالب جبهه متحد اصولگرایان و در آستانه مجلس هشتم برگزار شد.

ولایتی، حدادعادل، صدر، عسگراولادی، آقاتهرانی، محصولی، باهنر، كوهكن، ذبیحی، رسایی، زارعی، ضرغامی، ابوترابی، فدایی، ثمره هاشمی، مصلحی، عزیزی، حاج‌بابایی، حبیبی، فروزنده، میرتاج‌الدینی، بذرپاش و بادامچیان حاضرین این جلسه اصولگرا بودند كه با ریاست احمدی‌نژاد به 24 نفر رسیدند.

فقط 6 نفر از دعوت‌شدگان غایب بودند

صدر با رد خبر دعوت از افرادی مانند قالیباف و رضایی به این نشست و امتناع آنها از حضور در جلسه گفت: «افرادی كه از آنها دعوت شده بود و حضور نداشتند یكی آقای لاریجانی بود كه به خاطر سفر رهبر معظم انقلاب به قم نتوانست در این جلسه حضور پیدا كند. آقای آشتیانی نماینده قم نیز همین وضعیت را داشت. آقای زاكانی هم به دلیل كسالت در این جلسه حضور نداشت و آقایان كوچك‌زاده، رحیمی و زریبافان نیز در قم بودند و نیامدند.»

وی افزود: «یعنی در این جلسه 23 نفر حاضر بودند و فقط 6 نفر غایب بودند. البته در این جلسه مطرح شد كه از بعضی عزیزان از جمله آقایان چمران،‌ توكلی، رضایی و قالیباف برای ادامه این جلسات نیز دعوت شود.»


محور صحبت‌های مطرح شده در نشست

اما محور مطالب مطرح شده در این نشست چه بود و چه كسانی سخنرانی كردند؟ نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: «بعد از سخنان مقدماتی رئیس‌جمهور، آقای عسكراولادی مطالبی را در مورد ضرورت وحدت و همراهی با جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز بیان كرد. آقای دكتر ولایتی هم طی سخنانی تاكید كرد كه وحدت باید در چارچوب اصول و مبانی انجام شود و اشاراتی هم به بیانات رهبر معظم انقلاب در سفر به قم در مورد ضرورت افزایش بصیرت داشت. دوستان دیگری همچون آقای دكتر زارعی، آقای فدایی، آقای بذرپاش و تعدادی دیگر از دوستان در خصوص ضرورت وحدت و همچنین عملكرد اصولگرایان در انتخابات‌های گذشته صحبت كردند.»

صدر افزود: «من هم گزارشی در مورد عملكرد جبهه متحد اصولگرایان و برنامه‌ریزی‌هایی كه برای مجلس هشتم صورت گرفت ارائه و به هماهنگی‌هایی كه با جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم انجام شده بود، اشاره كردم.»

نائب رئیس مجلس با اشاره به سخنرانی تعداد دیگری از افراد گفت: «از این افراد می‌توان به آقای ذبیحی، آقای كوهكن،‌ آقای باهنر، آقای فروزنده، آقای میرتاج‌الدینی، آقای بادامچیان،‌ آقای حبیبی، آقای مصلحی و آقای ابوترابی اشاره كرد كه هر یك در ادامه مطالبی را بیان كردند، در حقیقت همه عزیزان در مورد ضرورت وحدت و افزایش بیشتر همكاری اصولگرایان و تلاش همه بخش‌های مختلف نظام برای ایجاد وحدت ملی در میان همه آحاد جامعه تاكید داشتند.»

به گفته صدر، رئیس‌جمهور هم در پایان در یك جمع‌بندی از مطالب مطرح شده تاكید كرد كه به خاطر اهمیت مباحث مطرح شده در این جلسه، ضروری است كه این بحث‌ها در میان اصولگرایان ادامه یابد و بر همین اساس قرار شد كه با همفكری جناب آقای ولایتی،‌ آقای عسكراولادی و آقای حداد عادل، طوری برنامه‌ریزی شود كه این جلسات ادامه یابد.

وی در خصوص تعیین تاریخی برای جلسات بعدی این نشست گفت: «فعلا این جلسه اول بود و قرار شد كه این جلسات ادامه پیدا كند.»


obtainabledrudg78.snack.ws
چهارشنبه 18 مرداد 1396 01:32 ب.ظ
Wow, this piece of writing is pleasant, my sister is analyzing these things, thus I am
going to inform her.
How long do you grow during puberty?
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:51 ق.ظ
Very good blog post. I definitely appreciate this
website. Keep writing!
http://availableswindl74.jigsy.com
شنبه 14 مرداد 1396 03:02 ب.ظ
This is a topic that's close to my heart... Thank you! Where
are your contact details though?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر