دوشنبه 1 آذر 1389

اصرار عجیب

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    

حضرت امام نیز می‏فرمایند:اگر چنانچه یك چیزهای ناروائی بوده است سابق و دست اشخاص بی اطلاع از مسائل اسلام بوده‚ آنها باید یك قدری تصفیه بشود لكن عزاداری به همان قوت خودش باید باقی بماند و گویندگان پس از اینكه مسائل روز را گفتند‚ روضه را همانطور كه سابق می خواندند و مرثیه را همانطور كه سابق می خواندند بخوانند و مردم را مهیا كنند برای فداكاری.

اصرار عجیب برای اداره بخشنامه‌ای عزاداری اباعبدالله
بزرگنمایی حواشی هیات‏های مذهبی بجای ترویج عزاداری اهل‏بیت بر خلاف مشی امام

بخشنامه چند خطی مرکز رسیدگی به امور مساجد که مسئول رسیدگی به امور مساجد تهران است، پیرامون موارد ممنوع در عزاداری در مساجد، پس از اعتراض اهالی هیات‌های مذهبی تهران به نوع برخورد با عزاداری اباعبدالله و اصرار رئیس این مرکز به شیوه خود وارد فاز جدیدی شده است.

به گزارش رجانیوز، اعتراض به برخورد بخشنامه‌ای با عزاداری اباعبدالله چهار سال پیش و پس از انتشار بخشنامه سازمان تبلیغات اسلامی با محتوایی مشابه محتوای بخشنامه کنونی مرکز رسیدگی به امور مساجد نیز بالا گرفت.

 این درحالی است که هیات های مذهبی به عنوان بزرگترین شبکه‌های اجتماعی حاضر در کشور با بکارگیری شیوه‌های مرسوم خود، مهمترین نقش را در بصیرت بخشی به مردم در برهه های حساسی همچون انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و دوران فتنه 88 بر عهده داشته اند.

به نظر می رسد به دلیل عدم شناخت دقیق و عمیق مسئولین این نهادهای فرهنگی از هیات‌های مذهبی، تصور اداره این جریانات مردمی با بخشنامه‌های چند خطی در این نهادها با توجه به شکسته چندباره آن همچنان پابرجاست.

این نگاه با اولویت دادن به آسیب های موجود در هیات‌های مذهبی که ممکن است درصد بسیار ناچیزی از کلیت این جریان عظیم باشد و با بزرگنمایی آن خواسته یا ناخواسته به اصل این جریان آسیب می‌زند این در حالی است که رویکرد حضرت امام به هیات‌های مذهبی آنهم در برهه‌های زمانی پیش از انقلاب که بسیاری از این آسیب‌ها به صورت جدی تر در هیات‌ها قابل مشاهده بود و حتی شهید مطهری را به نگارش کتاب در این زمینه واداشت بسیار متفاوت است.

حضرت امام با درک صحیح این جریان عظیم اجتماعی، آنرا عامل زنده نگاه داشته شدن اسلام قلمداد کرده و اصل و کلیت این جریان را نه تنها تایید کرده بلکه با جدیت ترویج کرده اند.

 ایشان در سخنانی با اشاره به برخی سنت‌های ناروا که در عزاداری‌ها وارد شده می‌فرمایند: "بدانید كه اگر بخواهید نهضت شما محفوظ بماند‚ باید این سنت ها را حفظ كنید. البته اگر چنانچه یك چیزهای ناروائی بوده است سابق و دست اشخاص بی اطلاع از مسائل اسلام بوده‚ آنها باید یك قدری تصفیه بشود لكن عزاداری به همان قوت خودش باید باقی بماند و گویندگان پس از اینكه مسائل روز را گفتند‚ روضه را همانطور كه سابق می خواندند و مرثیه را همانطور كه سابق می خواندند بخوانند و مردم را مهیا كنند برای فداكاری. "

‌ایشان در فرمایشات دیگری بسیار هوشمندانه می فرمایند: در طول تاریخ‚ این مجالس عزا كه یك سازماندهی سرتاسری كشورها هست‚ كشورهای اسلامی هست و در ایران كه مهد تشیع و اسلام و شیعه هست‚ در مقابل حكومت هائی كه پیش می آمدند و بنای بر این داشتند كه اساس اسلام را از بین ببرند‚ اساس روحانیت را از بین ببرند‚ آن چیزی كه در مقابل آنها‚ آنها را می ترساند‚ این مجالس عزا و این دستجات بود. (صحیفه نور ج 16 ص207 )

امام راحل در سخنان دیگری نیز با تاکید بر لزوم حفظ شیوه‌های موجود عزاداری می‌فرمانید: محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است: ما باید حافظ این سنتهای اسلامی‚ حافظ این دستجات مبارك اسلامی كه در عاشورا‚ در محرم و صفر در مواقع مقتضی به راه می افتند تاكید كنیم كه بیشتر دنبالش باشند. محرم و صفر است كه اسلام را نگه داشته است‚ فداكاری سیدالشهدا سلام الله علیه است كه اسلام را برای ما زنده نگه داشته است. زنده نگه داشتن عاشورا با همان وضع سنتی خودش از طرف روحانیون‚ از طرف خطبا با همان وضع سابق و از طرف توده های باید ادامه داشته باشد. (صحیفه نورج15ص204)

به نظر می‌رسد مسئولین این نهادها لازم است با اصلاح نگرش خود به هیات‌ها و تلاش برای ترویج عزاداری اهل بیت بجای بزرگنمایی برخی حواشی کم اهمیت و قرار دادن خود در جایگاه منتقد هیات‌ها، به این جریان عظیم مردمی در سراسر جهان تشیع بپیوندند.
 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic