دوشنبه 1 آذر 1389

تجهیزات هسته ای

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    

پیش‌بینی مغز متفكر هسته‌ای امریكا:
اگر تجهیزات هسته‌ای به ایران ندهیم خودش می‎سازد و موفق هم می‌شود

نشریه امریكایی فارین پالیسی در گزارشی از دشواری‌های بیشتر غرب برای توقف هسته‌ای ایران خبر داد و به نقل از یكی از مؤثرترین افراد در برنامه هسته‌ای امریكا نوشت: اگر ایران نتواند تجهیزات هسته ای مورد نیاز خود را از خارج تامین کند، خودش این تجهیزات را می سازد و موفق می شود.

به گزارش رجانیوز، این نشریه نوشت: محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران هر سال در سازمان ملل حضور می یابد و در برابر مخاطبان بین المللی از امریکا انتقاد می کند.
 
فارین پالیسی با یادآوری بخشی از فشارها علیه كشورمان اذعان كرد: این تلاش‌ها تغییری در رفتار تهران به‌وجود نیاورده است و تهران هنوز هم می تواند به گروهی از حامیان خود از جمله چین و روسیه برای کاهش فشارها تکیه کند. امریکا، ماه ژانویه با ترکیب جدید شورای امنیت شامل قدرت های مهم منطقه ای مانند برزیل، هند و افریقای جنوبی روبرو می شود که تمایل کمتری دارند رویه امریکا را در خصوص تحریم ها و سیاست های حقوق بشر دنبال کنند.
 
با وجود این، امریکا و متحدانش از اعلام مرتب خبرهای منفی درباره ایران در عرصه سیاسی منافع سیاسی برده اند. بر اساس اعلام برخی متخصصان هسته ای تلاش های سیاسی به تلاش تهران برای به‌دست اوردن موادی که برای پیشبرد فعالیت های هسته ای خود نیاز دارد، لطمه زده است. اما کریم سجاد پور کارشناس مسائل ایران در بنیاد بین المللی صلح کارنگی ابراز تردید کرد رویدادهای مختلف در سازمان ملل تاثیر منفی یا مثبت بر مهم ترین مسئله سیاسی مطرح در روابط ایران و امریکا یعنی تلاش گروه 1+5 برای وارد شدن به مذاکرات کیفی با ایران در خصوص سرنوشت برنامه هسته ای این کشور داشته باشد.
 
دیوید البرایت کارشناس مسائل هسته ای و یکی از مقامات پیشین سازمان ملل نیز گفت سازمان ملل در دورهای قبلی تحریم ها بر ضد ایران یک رشته از مفرها را بسته و تلاش ایران را برای دستیابی به مواد برای برنامه غنی سازی هسته ای خود پیچیده تر ساخته است. وی در عین حال خاطر نشان کرد تحریم ها ممکن است موجب تشویق به ساخت قطعات مربوط به برنامه هسته ای در داخل شود و به سود صنایع هسته ای و نظامی کشور باشد. البرایت گفت اگر ایران نتواند تجهیزات هسته ای مورد نیاز خود را از خارج تامین کند، خودش این تجهیزات را می سازد و موفق می شود.
 
این نشریه امریكایی با طرح ادعاهایی در مورد وضعیت حقوق بشر كشورمان نوشت "طرفداران حقوق بشر می گویند وجهه ایران در سازمان ملل از زمان سرکوب گروه های مخالف پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته لطمه دیده است."
 
فارین پالیسی همچنین بخشی از اظهارات دكتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران را كه جلسه بررسی صدور قطعنامه علیه كشورمان را به محاكمه حقوق بشری غرب تبدیل كرده بود، بازتاب داد و نوشت: جواد لاریجانی یکی از مقامات ارشد حقوق بشر ایران در جمع هیئت های حاضر در مجمع عمومی کمیته حقوق بشر سازمان ملل که نود و دو کشور در ان شرکت داشتند و این قطعنامه را تصویب کردند گفت این قطعنامه به حقوق بشر ارتباطی ندارد. وی با مسخره کردن کانادا که پیش نویس این قطعنامه را تدوین کرد و بیان اینکه انگلیس غلام حلقه به گوش امریکاست گفت جرم ما این است که دموکراسی ما تقلیدی نیست و نسخه زیراکس شده ای از دموکراسی غرب نیست ایران نمی خواهد دموکراسی غربی داشته باشد.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic