جمعه 12 آذر 1389

فیلم یک جنایت

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    

پس از حضور خودروی نیروی انتظامی در صحنه، دو مأمور ناجا به‌جای برخورد و بازداشت زن قاتل، ظاهراً به‌دلیل ترس از یك كارد د در دست او! تا جان باختن كامل مرد، از دور به وضعیت تماشاچی در می‌آیند. همچنین پس از حضور اورژانس در محل نیز، زن با كارد در دست خود نیروی امدادی را تهدید می‌كند و باز هم پلیس صحنه را فقط تماشا می‌كند.

انتشارفیلم‌یك‌جنایت‌دیگر،دو مأمورناجا ‌تماشاچی/امنیت‌روانی‌جامعه در خطر

انتشار فیلم یك جنایت شنیع كه در آن زنی ضربات پیاپی كارد را بر پیكر آغشته به خون و نیمه جان یك مرد فرود می‌آورد و مأموران نیروی انتظامی نیز پس از حاضر شدن در محل جنایت، ظاهراً به‌دلیل ترس از كارد در دست زن! تا جان دادن كامل مرد به او نزدیك نمی‌شوند، موج جدیدی از تأسف نسبت به عملكرد پلیس را ایجاد كرده و امنیت روانی جامعه را بیش از گذشته مخدوش می‌كند.

به گزارش رجانیوز، این صحنه‌های دلخراش بر روی شبكه مجازی منتشر شده و هنوز اطلاعی در مورد زمان و مكان وقوع جنایت در دست نیست. در این صحنه‌ها، پیكر آغشته به خون و نیمه جان مردی در وسط خیابان دیده می‌شود كه یك زن با كاردی كه در دست دارد، هر چند دقیقه یك بار، بالای سر او حاضر می‌شود و پس از گفت‌وگوی نامفهومی، ضربات كارد را بر سینه او فرو می‌كند.

در حین انجام این جنایت، عابران و خودروهای سواری از كنار این جنازه نیمه جان و قاتل عبور می‌كنند و واكنشی نشان نمی‌دهند.

اما اتفاق مایه تأسف بیشتر این است كه پس از حضور خودروی نیروی انتظامی در صحنه، دو مأمور ناجا به‌جای برخورد و بازداشت زن قاتل، ظاهراً به‌دلیل ترس از یك كارد د در دست او! تا جان باختن كامل مرد، از دور به وضعیت تماشاچی در می‌آیند. همچنین پس از حضور اورژانس در محل نیز، زن با كارد در دست خود نیروی امدادی را تهدید می‌كند و باز هم پلیس صحنه را فقط تماشا می‌كند.

رجانیوز از انتشار فیلم این فاجعه كه احتمالاً‌ قبل از جنایت میدان كاج سعادت‌آباد رخ داده و تصاویر آن امروز منتشر شده، به‌دلیل مخاطره‌آمیز بودن صحنه‌های فجیع آن برای سلامت روانی جامعه معذور است.

در عین حال، این سؤال به‌طور جدی مطرح است كه چرا نیروی انتظامی كه بنا بر بیانات رهبر انقلاب باید به‌گونه‌ای عمل كند كه مجرمان احساس ناامنی كنند، خود در برخی موارد دچار نوعی ترس در مقابله با جرایم آشكار است.

اگرچه زحمات بخش عمده‌ای از پرسنل ناجا قابل انكار نیست اما باید به‌طور فوری در این زمینه آسیب‌شناسی شود كه چرا برخی مأموران این نیرو با جرایم اینچنین كه فیلم دو مورد آن تاكنون منتشر شده است، برخورد نمی‌كنند و در صحنه مانند سایر شهروندان، در وضعیت تماشاچی قرار می‌گیرند. آیا در شیوه‌های جذب و آموزش پرسنل باید تغییر داده شود؟ آیا نیروی انتظامی از فقر تجهیزات كارآمد و به‌روز رنج می‌برد؟

چنانچه بودجه حجم انبوهی از مؤسسات و سازمان‌های بی‌خاصیت و بدون بهره‌وری دولتی و غیردولتی كه هنری جز تلف كردن بیت‌المال ندارند، قطع شود و این اعتبارات صرف ارتقای كمّی و كیفی نیروهای مسلح و به‌ویژه پلیس شود، آیا باز هم چنین فجایعی تكرار می‌شود؟ در دوره فرماندهی قالیباف بر نیروی انتظامی، اقدامات مؤثری به‌منظور ارتقای شأن پلیس و به‌روز كردن آن از حیث تجهیزات و آموزش انجام شد، در طی سال‌های اخیر چه اقداماتی در این زمینه شده است؟

فرمانده نیروی انتظامی كرج متعاقب انتشار اخباری مبنی بر اینكه این حادثه در یكی از محلات این شهر رخ داده است، این اخبار را تكذیب كرده است. به هر حال، آیا نباید مشخص شود چه افرادی در به خطر افتادن امنیت روانی جامعه و بی‌اثر شدن نقش ناجا به‌عنوان برقرار كننده نظم و امنیت در افكار عمومی، مقصر هستند؟ اگر چنین اتفاقی در یكی از كشورهای پیشرفته دنیا رخ می‌داد، آیا بالاترین مقام مسئول حداقل آن شهر توبیخ جدی و بركنار نمی‌شد؟ آیا...


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic