یکشنبه 14 آذر 1389

مذاکرات ژنو

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    


برگ جدید ایران یك روز پیش از مذاكرات ژنو: خودكفایی در تولید انبوه كیك زرد

یك روز مانده به مذاكرات "ژنو3"، ایران برگ جدید خود را كه گویا دیگر عادت كرده در آستانه مذاكرات رو كند، بیرون كشید و دكتر علی اكبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، مژده خودكفایی ایران در تولید انبوه كیك زرد را داد.

به گزارش رجانیوز، برگ جدید ایران در حالی برای غرب رو شد كه سال گذشته نیز در آستانه مذاكرات ژنو2 و در حالی كه طرف غربی هنوز امیدوار بود بتواند طرف ایرانی را در مورد متوقف كردن غنی‌سازی متقاعد كند، ناگهان دكتر صالحی كه حدود بیشتر از دو ماه از انتصاب او به‌عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نمی‌گذشت، خبر از تأسیسات جدید ایران در منطقه فوردو داد.

اعلام  تأسیسات جدید ایران كه نوعی بمب خبری در رسانه‌های دنیا بود، روند مذاكرات ژنو2 را نیز تحت تأثیر قرار داد، به‌طوری كه در این مذاكرات علی‌رغم اینكه نماینده ایران بر خلاف تمایل طرف‌های مقابل وارد مباحثی مانند غنی‌سازی نشد اما در بخش پایانی نشست، بیان داشت كه به احترام حاضران در جلسه، صرفاً جهت اطلاع توضیحی در مورد تأسیسات جدید می‌دهد.

رسانه‌های غربی نیز كه در شوك این تأسیسات جدید بودند، ابتدا تلاش كردند اعلام ایران را دیرهنگام، بر خلاف مقررات آژانس و نوعی پنهان‌كاری معرفی كنند اما پس از استدلال مقامات كشورمان به پادمان و تأكید بر اینكه ایران ملزم به اجرای پروتكل الحاقی و برخی ترتیبات فرعی نیست، مشخص شد جمهوری اسلامی زودتر از زمان مقرر (شش ماه قبل از تزریق گاز) تأسیسات جدید خود را اعلام كرده است.

اكنون، پس از 15 ماه، مقامات كشورمان ابتكار جدیدی را یك روز مانده به مذاكرات ژنو 3 اعلام كردند تا طرف‌های مذاكره با اطمینان از اینكه مسیر دوطرفه "تحریم- مذاكره" برای توقف ایران هسته‌ای بی‌نتیجه است، پای میز مذاكره بیایند.

اعلام خودکفایی ایران در تولید انبوه کیک زرد در حالی است كه ایران پیش از این نیز کیک زرد را تولید کرده بود اما آنچه اكنون اتفاق افتاده این است که ایران این محصول را که ماده اولیه تمام فعالیت های چرخه سوخت است، در حد "تن" و به‌طور انبوه در داخل تولید کرده و به طور کامل از واردات آن بی نیازشده است.

اهمیت این موضوع هنگامی بیشتر روشن می‌شود که طرف غربی همواره اصرار داشته ایران در تامین کیک زرد مورد نیاز خود دچار مشکل است و این موضوع محوری کنفرانس امنیت هسته ای واشینگتن در بهار امسال بود. دقیقا به همین دلیل در قطعنامه 1929 هم غربی ها ممنوعیت دسترسی ایران به معادن و منابع مواد اولیه هسته ای را گنجاندند. اتفاق امروز نشان می دهد تمامی آن طراحی ها اکنون نقش بر آب شده است.

همچنین اعلام این موضوع در آستانه مذاکرات راهبردی با 1+5 حاکی از آن است که ایران با آمادگی کامل وارد مذاکرات می شود و برگ ها و اهرم های قدرت فراوانی در اختیار داردو در مذاکرات با 1+5 کاملا دست بالا دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین به مناسبت ارسال نخستین محموله کیک زرد از مجتمع گچین بندرعباس به سایت هسته‌ای اصفهان پیامی صادر كرد. متن كامل این پیام در ادامه آمده است:

«اِنَّ الذینَ قالوُا رَبُّنَا اللهُ ثُمَّ اَستَقاموا فلا خَوفٌ عَلیهِم و لا هُم یَحزَنُون»

برای اینجانب مایه‌ی بسی مباهات است که بدینوسیله به محضرِ ملّتِ شریف و بزرگوار ایرانِ اسلامی، اعلام نمایم که فرزندانِ برومندِ شما در سازمان انرژی اتمی ایران، در پرتوِ الطافِ الهی و در سایه‌ی همّتِ مضاعف و پشتکارِ مثال زدنیِ خویش، برگِ زرّینِ دیگری بر کتابِ گرانسَنگِ افتخارات و دستاوردهای نظام اسلامی افزودند.

امروز با ارسالِ نخستین محموله‌ی کیک زرد تولید شده در مجتمعِ گچینِ بندرعباس به سایتِ هسته‌ای اصفهان، گامی دیگر در راستای تأمینِ نیازهای اساسی صنعت هسته‌ای، با قدرت برداشته شد. این دستاوردِ بزرگ، درحقیقت نویدبخشِ حرکتِ مستمر و بی‌وقفه تلاشگران و متخصّصان این فنّاوریِ عظیم، در مسیرِ تکمیلِ برنامه‌ی جامعِ اکتشاف، استخراج و تأمین موادِ موردنیازِ تأسیساتِ اتمی کشور است که پس از برنامه‌ی تعیین شده جهت راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، درصدرِ طرحهای راهبردی این سازمان قرار دارد. این افتخار در زمانی حاصل می‌شود که بدخواهانِ ملّتِ ایران به هر دستاویزی و با هرگونه اقدام جنایتکارانه‌ای قصد دارند تا حرکتِ بالنده و رو به رشدِ پیشرفت و توسعه ایران اسلامی را با فُتور و سُستی مواجه سازند اما درخواهند یافت که این کاروان را سَرِ بازایستادن نیست.

 اکنون به لطفِ خداوندِ متعال، عملیات تجهیزِ معدنِ ساغندِ یزد و روندِ احداثِ کارخانه‌ی تولید کیک زردِ اردکان با شتابِ بیشتر و کارِ مضاعفِ متخصّصان و دست اندرکاران طرح، در حال پیگیری است که این خود شاهدی بر این مدعاست.

 در این فرصت اجازه می‌خواهم تا به این نکته اشاره نمایم که پژوهشگران و کارشناسانِ توانمندِ سازمان با پیروی از آموزه‌هایِ قرآن کریم و با قلبی سرشار از امید به آینده روشن ایران زمین، به تلاشِ خستگی ناپذیرِ خود برای دستیابی به خودکفایی و خوداتکایی در این عرصه‌ی مهم و راهبردی ادامه می‌دهند. این عزیزان مصمّم هستند تا به قدرِ وُسعِ خویش، به ندایِ رهبرِ معظّمِ انقلاب اسلامی جهت تحقّقِ آرمانِ الگویِ اسلامی- ایرانیِ پیشرفت، لبیک گویند و از رهگذرِ استقامت و پایداری همراه با شجاعت و تدبیر و در پرتوِ حمایت‌هایِ بی‌دریغِ ریاست محترم جمهوری، نیازهایِ فنّیِ سازمان انرژی اتمی ایران به منابعِ خارجی را بیش از پیش مرتفع سازند.

 بی‌گمان و بدون تردید ما در این راه پرافتخار، سخت نیازمند همراهی و همدلیِ تمامیِ دلبستگانِ اعتلایِ نامِ جمهوری اسلامی ایران هستیم و برای توفیقِ روزافزون در ادامه‌ی این حرکت مقدّس، از اَنفاسِ قُدسیِ شهدایِ گرانقدرِ نهضتِ علمی و صنعتی هسته‌ای کشورهمچون شهیدِ والامقام جناب آقای دکتر شهریاری، مدد می‌جوییم تا همچون گذشته، استوار و پابرجای برعهد و پیمان خویش مؤمن باشیم.

 با تو آن عهد که در وادیِ اَیمَن بستیم/ همچو موسی اَرَنی گوی به میقات بَریم


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic