تبلیغات
اخبار روز - عجز غرب
شنبه 2 بهمن 1389

عجز غرب

   نوشته شده توسط: مینا نوروزی    


پایان مذاکرات با عجز غربی‌ها از پاسخ به سؤالات ایران/ جلیلی: امیدواریم 1+5 بتواند نقاط مشترک را پیدا کند

مذاکرات ایران و 1+5، به دلیل ناتوانی مذاکره کنندگان غربی از پاسخ به پیشنهادهای مشخص ایران و طرح مباحث فراتر از دستور کار "گفت‌وگو برای همکاری" که در ژنو مورد توافق قرار گرفته بود، بی نتیجه ماند.

دور سوم مذاکرات ایران و 1+5 حدود ساعت 14:30 به وقت تهران به پایان رسید. در این دور توافق مشخصی میان ایران و 1+5 حاصل نشد.

دکتر جلیلی پس از دور سوم مذاکرات با حضور در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که 1+5 باید به الزامات یک گفت وگوی منطقی که در راس آن توقف اقدامات مخرب و فشارهاست پای بند باشد. جلیلی گفت در استانبول هیچ مذاکراه مستقیمی با هیئت امریکایی صورت نگرفته است. دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران برای تداوم مذاکرات در چارچوب دستور کار «گفت وگو برای همکاری» اعلام آمادگی کرد.

شب گذشته هم دو طرف مذاکراتی طولانی و فشرده را برگزار کردند که تا ساعت 1:30 به طول انجامید.

ایران در هیچ کدام از این مذاکرات زیاده خواهی ها و درخواست های فراتر از توافقات 1+5 را نپذیرفت و 1+5 هم قادر به ارائه ابتکار عمل منطقی در مقابل ایران نبود.

هیئت ایرانی فردا (یکشنبه 3 بهمن) به ایران بازخواهد گشت.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان پس از پایان مذاكرات ایران و 1+5 در استانبول در كنفرانسی مطبوعاتی گفت: به نظر من گفت‌وگوهای استانبول فرصت خوبی بود برای اینكه گفتگوها را مبتنی بر فرهنگ و تمدن انجام دهیم.

* گفت‌وگوی مفید مبتنی بر منطق مشترك است

وی افزود: یكی از بحث‌هایی كه ما همیشه داشتیم این است كه گفت‌وگو وقتی می‌تواند مفید و موفق و رو به جلو باشد كه مبتنی بر یك منطق مشترك باشد، اگر شما به جای یك منطق مشترك، خواستید از ابزار دیگری استفاده كنید این حتما دیگر گفتگو نخواهد بود و دیكته خواهد بود و دیكته شایسته یك نوع گفتگوی مبتنی بر فرهنگ ملت‌ها نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: بر همین مبنا ما گفتگو در استانبول را در ژنو پیشنهاد كردیم چون معتقد بودیم امروز بسیاری از گفتگوها در عرصه موضوعات بین‌الملل می‌تواند در بسترهای تمدن اسلامی شكل بگیرد.

* همكاری حول نقاط مشترك توافق طرفین در ژنو بود

به گزارش فارس، وی اضافه كرد: آنچه ما در ژنو توافق كردیم چند نكته اساسی داشت، اینكه گفت‌وگو برای همكاری حول نقاط مشترك باشد و این توافق طرفین در ژنو بود به همین خاطر حتماً این به ذهن همه متبادر می‌شود كه همكاری و به خصوص درباره نقاط مشترك حتما باید گفت‌وگوهایی رو به جلو و همراه با پیشرفت باشد، وقتی كه قرار است بر اساس نقاط مشترك گفت‌وگو شود و گفت‌وگو برای همكاری باشد، حتما می‌تواند رو به جلو، موفق و سازنده باشد.

* احترام به حقوق ملت‌ها بستر لازم برای گفت‌وگو است

وی با طرح این سوال كه این گفت‌وگوها چه وقتی می‌تواند موفق باشد؟ گفت: وقتی الزامات این منطق مشترك مشخص باشد، گفت‌وگو‌ها مفید است. حتماً وقتی كه شما صحبت از همكاری می‌كنید از آنچه موجب رویارویی و دشمنی با یك ملت می‌شود باید از آنها اجتناب كنید، وقتی شما صحبت از همكاری برای نقاط مشترك می‌كنید حتما باید به حقوق ملت‌ها احترام بگذارید.

جلیلی با بیان اینكه امروز صحبت از حقوق ملت‌هاست، گفت: آن چیزی كه به صراحت در قوانین و مقررات بین‌المللی از آن یاد شده یك بستر لازم برای گفت‌وگو است. فكر نمی‌كنم اگر به جامعه بین‌المللی و جهان بگوییم كه باید گفت‌وگو بر مبنای حقوق ملت‌ها باشد آن را تعبیر به این كنند كه این پیش شرط برای گفتگو است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: صحبت از احترام به حقوق ملت‌ها بستر لازم برای گفتگو است، همچنان كه اجتناب از دشمنی با ملت‌ها و اجتناب از رفتارهای غلط موجب شده حقوق ملت‌ها نادیده گرفته شود.

* ایران با نگاه مثبت در نشست استانبول شركت كرد

وی گفت: منطق مشترك گفتگو می‌تواند برای گفتگوها و همكاری‌های بیشتر در یك بستر سازنده كمك كند، بر همین مبنا ما با یك نگاه مثبت و ابتكار عمل و پیشنهادات مشخص به استانبول آمدیم. ما فكر می‌كردیم و فكر می كنیم كه ظرفیت‌های ایران امروز ظرفیت‌های غیرقابل انكاری است و می‌تواند فرصت‌های بسیار خوبی را برای همكاری در سطح بین‌المللی فراهم كند و ما واقعا با یك نگاه سازنده وارد گفت‌وگوها شدیم و این مطالب را ارائه كردیم.

جلیلی اضافه كرد: ما فكر می‌كنیم امروز طیفی از موضوعات مختلف می‌تواند بستر همكاری بین ملت‌ها به خصوص در سطح بین‌المللی باشد تا ما بتوانیم جهانی مملو از صلح، سعادت و عدالت را برای همه ملت‌ها داشته باشیم.

جلیلی گفت: آنچه كه ما به آن تأكید داشتیم این است كه گفت‌وگو باید بر اساس یك منطق مشترك باشد یعنی قانون و مقررات بین‌المللی در موضوعات مختلف باید باشد و به حقوق ملت‌ها احترام گذاشته شود و از رفتارهای غلطی كه در تقابل با حقوق قانونی ملت‌هاست اجتناب شود و اینها همان منطق مشتركی است كه همه به آن اذعان دارند، كسی نیست كه در جامعه بین‌المللی این موضوعات را نپذیرد.

* ظرفیت‌های زیادی برای همكاری در عرصه هسته‌ای وجود دارد

دبیر شورای عالی امنیت اظهار داشت: یكی از بحث‌های اساسی ما فكر می‌كنیم می‌تواند موضوع همكاری در سطح بین‌المللی باشد اتفاقا موضوع هسته‌ای است. همكاری حول موضوع هسته‌ای یكی از بحث‌های بسیار ضروری است و ما به جد باور داریم كه در عرصه بحث هسته‌ای حتماً ظرفیت‌های بسیار زیادی برای همكاری وجود دارد، اولا برای خلع سلاح، چون امروز یك موضوع بسیار مهم است و نگرانی جدی كه در سطح بین المللی وجود دارد این است كه چرا قدرت‌هایی كه سلاح هسته‌ای دارند هنوز خلع سلاح نشدند این موضوعی مهمی برای همكاری است.

* جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای موضوعی مهم برای همكاری است

وی با بیان اینكه موضوع دوم این است كه حتما باید یك همكاری جدی بین ملتها برای جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای صورت گیرد، گفت: امروز جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای یك موضوع بسیار مهم برای همكاری است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: نكته سوم این است كه امروز مصارف صلح آمیز انرژی هسته‌ای یك ضرورت برای ملتهاست و این بحث جدی است. ما معتقدیم ان پی تی به عنوان معاهده‌ای كه حافظ حقوق ملت‌هاست وظایفی را برای انحراف از مقاصد صلح تعیین می‌كند و این حتماً باید تقویت شود.

* اعضای NPT باید از حقوق خود برخوردار باشند

جلیلی خاطرنشان كرد: یكی از بحث‌های مهم تقویت NPT این است كه بین مقررات و حقوق یك توازن باشد یعنی اعضای NPT باید به همان میزان كه به وظایف خود عمل می‌كنند از حقوق خودشان برخوردار باشند، اگر شما این توازن را ایجاد نكنید مهمترین لطمه را به NPT زدید.

وی اضافه كرد: امروز یكی از بحث‌های اساسی كه وجود دارد و در این گفتگوها به جد روی آن تأكید شد این بود كه باید حق اعضای NPT در حقوقی كه دارند، رسما اعلام شود و به رسمیت شناخته شود اینها اسمش پیش شرط نیست و لازمه بحث است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: اگر ما صحبت از مقررات بین‌المللی و معاهده NPT می‌كنیم باید از این به عنوان یك پیش شرط یاد كرد و به نظر من رویكرد مثبتی كه ما باید داشته باشیم این است كه بتوانیم بین حقوق و وظایف یك توازن جدی ایجاد كنیم.

* آژانس 25 بار عدم انحراف فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تائید كرده است

جلیلی تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یك عضو فعال آژانس در این سه محور فعالیت‌های بسیار مثبت و موثری را داشته است، ما بیشترین همكاری را با آژانس داشتیم، حتی ما سالها فراتر از تعهدات پادمانی خودمان اقداماتی را برای همكاری با آژانس داشتیم.

وی با اشاره به آخرین گزارش آژانس درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت: در آخرین گزارش مدیركل آژانس برای 25 بار رسما و به صراحت اعلام شد كه فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران هیچگونه انحرافی از مقاصد صلح آمیز نداشته است.

جلیلی همچنین با اشاره به بازدید نمایندگان آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران اظهار داشت: ما هفته گذشته اتفاقا در كنار همكاری كه با آژانس دعوت كردیم از نمایندگان جامعه بین‌المللی و كشورهای عضو ان پی تی كه بیایند و از نزدیك فعالیت‌های هسته‌ای ایران را ببینند و شما مشاهده كردید كه نمایندگان 130 كشور عضو جامعه بین‌المللی هفته پیش به تهران آمدند و مشاهده كردند كه فعالیت‌های ایران پیشرفت‌های خوبی داشته و ایران با آژانس همكاری خوبی داشته است و آنها این همكاری ایران را تحسین كردند.

* چه كسی سلاح‌های هسته‌ای را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار داد؟

سعید جلیلی گفت: امروز یكی از بحث‌های جدی ما جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است كه دو آسیب جدی را در پی دارد.

وی افزود: ساخته شدن برخی موضوعات فرضی و كاذب برای این است كه موضوعات اصلی در سایه قرار گیرند كه در نشست جنبش عدم تعهد و كنفرانس خلع سلاح آن را مورد تأكید قرار دادیم.

جلیلی با اشاره به وجود 200 كلاهك هسته‌ای در خاك اروپا پرسید كه چرا باید این تعداد كلاهك هسته‌ای در خاك اروپا مستقر باشد و سؤال دیگر این است كه سلاح‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی را چه كسی در اختیار آن قرار داده و آیا نباید این موضوع بررسی شود.

* گزارش ناپدید شدن 200 پوند مواد هسته‌ای در خاك آمریكا منتشر شود

دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان با بیان اینكه كسانی كه برای مقاصد صلح آمیز قطعنامه صادر می‌كنند چرا در این خصوص یك بیانیه نیز صادر نكرده‌اند، ‌اظهار داشت: بیش از 200 پوند مواد هسته‌ای كه ظرفیت به كارگیری در سلاح هسته‌ای را دارد 40 سال پیش در خاك آمریكا ناپدید شد و خود مقامات آمریكایی نیز رسماً این موضوع را اعلام كردند، این مواد كجا رفته و چرا 40 سال كسی گزارشی در این خصوص ارائه نداده است.

جلیلی این موضوعات را نگرانی‌هایی جدی خواند و یادآور شد: نباید با موضوعات كاذب توجه‌‌ ما منحرف شود بلكه وظیفه همه ما و به خصوص رسانه‌ها این است كه این موضوعات را مطرح كرده و سؤال كنند كه چرا در خصوص فعالیت صلح آمیز یك كشور هزاران مطلب منتشر می‌شود اما در خصوص گم شدن این مقدار مواد هسته‌ای هیچ مطلبی منتشر نشده و یا بسیار كم به آن پرداخته شده است.

* عدم تعهد یك ركن اساسی برای همكاری‌های هسته‌ای است

وی با ذكر این نكته كه می‌توان در موضوع هسته‌ای همكاری‌های بسیار خوبی را شكل داد، به جنبش عدم تعهد اشاره كرد كه بیش از 130 كشور دنیا را شامل می‌شود و یك ركن مهم در خصوص همكاری‌های هسته‌ای می‌باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه ما آمادگی داشتیم در استانبول این بحث را دنبال كنیم، خاطرنشان كرد: كماكان نیز این آمادگی وجود دارد و از آنها می‌خواهیم كه بر مبنای نقاط مشترك و احترام به حقوق ملت‌ها از این گفت‌و‌گوها برای رسیدن به صلح و عدالت استفاده كنند.

* پیشنهاد سوآپ سوخت در مذاكرات هسته‌ای مطرح شد

جلیلی با اشاره به اینكه ایران از گفت‌وگوها حول نقاط مشترك استقبال می‌كند، ابراز امیدواری كرد كه این گفت‌وگوها نشان دهد كه ملت‌ها می‌توانند بر اساس یك منطق مشترك با یكدیگر گفت‌وگوهای خوبی را داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سؤال كه آیا در خصوص سوآپ سوخت پیشنهادی مطرح شد یا خیر؟ گفت: در خصوص همكاری‌های هسته‌ای یكی از موضوعاتی كه ما بر آن تأكید كردیم همین است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: فكر می‌كنم در خصوص استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای فعالیت‌های زیادی را می‌توان انجام داد تا همه كشورها امكان استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای را داشته باشند.

جلیلی ادامه داد: تبادل سوخت در چارچوب همكاری بین ملت‌ها می‌تواند شكل بگیرد اما لازم این است كه هر گونه اقدامی مبتنی بر همكاری و به رسمیت شناختن حقوق كشورها صورت بگیرد و از اقداماتی كه موجب مقابله با ملت‌هاست اجتناب شود.

وی در خصوص پیشنهاد مشخص به ایران در مذاكرات استانبول گفت: همكاری‌های صلح آمیز در استفاده از انرژی هسته‌ای یك موضوع مناسب برای همكاری‌ها بین ملت‌ها است اما لازمه آن توجه به مواردی است كه در NPT تصریح شده است. یعنی حق داشتن چرخه سوخت هسته‌ای از سوی اعضاء.

* روند غلط مقابله با حقوق ملت‌ها كه در گذشته جریان داشت باید اصلاح شود

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: ما در این گفت‌وگوها اعلام كردیم كه روند غلط مقابله با حقوق ملت‌ها كه در گذشته جریان داشت باید اصلاح شود و ما كماكان آمادگی داریم در این بستر گفت‌وگوها را ادامه دهیم.

جلیلی در ادامه نشست مطبوعاتی خود پس از مذاكرات استانبول به خبرنگاران گفت: بحث حقوق ملت‌ها و داشتن چرخه سوخت هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم چیزی نیست كه ما گفته باشیم بلكه به صراحت در NPT آمده است و ما گفته‌ایم كه باید این حق مورد احترام همه باشد.

وی افزود: موضوع تبادل سوخت صرفاً می‌تواند یك موضوع برای همكاری بین كشورها در استفاده بیشتر از انرژی صلح آمیز هسته‌ای باشد كه این موضوع می‌تواند همواره جریان داشته باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه ما در اینجا گفت‌وگوهایی با 1+5 داشتیم، خاطرنشان كرد: با آمریكایی‌ها هیچ گفت‌وگوی مستقلی نداشتیم چرا كه ضرورتی نداشت.

* برزیل و تركیه كاری كردند كه برخی قدرت‌ها در انجام آن ناكام‌اند‌

جلیلی در خصوص نقش تركیه در مذاكرات اظهار داشت: ما معتقدیم در موضوعات بین‌المللی باید همه ملت‌ها نظر داشته باشند و تصمیم‌گیری كنند.

وی ادامه داد: ساختار حاكم بر مناسبات بین‌المللی باید یك ساختار دموكراتیك باشد و این معنی بدین معنی نیست كه چند كشور بخواهند خودشان را به عنوان جامعه بین‌المللی معرفی كنند، آیا 130 كشور عضو عدم تعهد جامعه بین المللی نیستند؟

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه چرا چند كشور به خودشان اجازه می‌دهند خود را به عنوان نماینده جامعه جهانی معرفی كنند، یادآور شد: آنچه در بیانیه تهران صورت گرفت حركتی مبارك در این جهت بود یعنی نشان داد كه كشورهایی مثل تركیه و برزیل با استفاده از ظرفیت‌های بسیار خوبی كه دارند می‌توانند در عرصه مناسبات بین‌المللی اقداماتی داشته باشند كه برخی قدرت‌ها علی‌رغم همه ادعاهای خود در این زمینه ناكام‌‌اند.

جلیلی با اشاره به نقش مثبت اردوغان و لولا نخست وزیر تركیه و رئیس جمهور برزیل در صدور بیانیه تهران، ‌اظهار داشت: این نقش نشان داد كه امروز ظرفیت‌های بسیار خوبی در كشورهای مستقل و آزاد وجود دارد كه می‌توان برای جامعه بین‌المللی حرف جدیدی داشته باشند.

* تونی بلر اول از محاكمه خود نجات یابد بعد نظر دهد

وی به برگزاری گفت‌وگوها در استانبول اشاره كرد و گفت: این موضوع با توجه به همین نقش تركیه است و ما از آن استقبال می‌كنیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: هر چه در این عرصه بتوانیم نقش كشورهای مستقل را تقویت كنیم، به سود جامعه جهانی است.

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اظهارات تونی بلر علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران در دادگاه خود گفت: اجازه دهید اول بلر از این محاكمه و خطا نجات یابد تا بعد. بحث‌های ما همین است كه افرادی به خود اجازه می‌دهند با نادیده گرفتن حقوق ملت‌ها اقداماتی كنند كه نتیجه آن كشته شدن صدها هزار انسان بی‌گناه است اما هیچگاه درباره آنها قطعنامه صادر نمی‌كنند و هیچ كس از آنها سؤال نمی‌كند.

وی با طرح این سؤال كه چرا باید تونی بلر را دولت انگلیس تنها محاكمه كند؟ یادآور شد: وی حتی بدون اجازه شورای امنیت اقدامات خلافی انجام داده و به عراق حمله كرده كه نتیجه آن كشته شدن صدها هزار انسان است اما هیچ كس امروز از آنها سؤال نمی‌كند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: شورای امنیت كه خود باید مدافع حقوق ملت‌ها باشد با حق وتوی خود كسانی را كه بخواهند محاكمه كنند، وتو می‌كند و این همان بحثی است كه ما مطرح كردیم كه باید مناسبات بین‌المللی عادلانه و مبتنی بر احترام به حقوق ملت‌ها باشند.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی كشورمان در كنفرانس مطبوعاتی كه امروز پس از نشست استانبول برگزار شد، گفت: امروز مقابله با ملت‌ها متأسفانه در اشكال مختلف دنبال می‌شود كه من در گفت‌وگوهای ژنو آن را بیان كردم.

* ترور دانشمندان كشورمان یك رسوایی بزرگ برای جامعه بین‌الملل است

وی ادامه داد: امروز برخی قدرت‌ها به خود اجازه می‌دهند بیان كنند كه ما برای اینكه مانع دسترسی یك ملت به انرژی صلح آمیز هسته‌ای‌ شویم باید از اقدامات امنیتی بهره بگیریم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اظهارات مسئول سازمان اطلاعات انگلیس گفت: او رسماً این موضوع را اعلام می‌كند و دو هفته بعد 2 دانشمند هسته‌ای در ایران ترور می‌شوند.

جلیلی با طرح این سؤال كه چه ارتباطی است بین اینكه در قطعنامه‌های شورای امنیت اسامی دانشمندان هسته‌ای قرار داده می‌شود و بعد تروریست‌ها این دانشمندان را هدف قرار می‌دهند، اظهار داشت: این یك سؤالی است كه كه باید به جامعه بین‌المللی پاسخ آن را بدهند.

وی این موضوع را یك رسوایی بزرگ برای جامعه بین‌المللی خواند و افزود: امروز قطعنامه‌های شورای امنیت را تروریست‌ها اجرا می‌كنند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اظهارات صریح آنها مبنی بر استفاده از ابزار فنی مانند ویروس‌های كامپیوتری برای مقابله با فعالیت‌ها و حركت یك ملت گفت: ایران عضو NPT است و تمام فعالیت‌های آن زیر نظر آژانس است. چه كسی به آنها اجازه داده كه چنین كاری را انجام دهند، البته در همه این زمینه‌ها هم ناموفق و ناكام بوده‌اند.

* اشتون خیلی وقت‌ها با مباحث ما همراهی داشت

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص به نتیجه نرسیدن مذاكرات اظهار داشت: در یك جامعه جهانی كه مبتنی بر احترام به حقوق ملت‌ها است، گفت‌وگوها باید بر اساس یك منطق مشترك باشد. من از خانم اشتون تشكر می‌كنم كه اعلام كرد كه جمهوری اسلامی ایران در مذاكرات با منطق رفتار كرد گفت‌وگوها باید بر اساس منطق ادامه پیدا كند كه این لازمه جهان آزاد است.

وی افزود: ما معتقدیم نباید گفت‌وگوها بر اساس یك اراده خاصی تعیین شود. چرا كه گفت‌وگو وقتی می‌تواند مفید، سازنده و رو به جلو باشد كه مبتنی بر یك منطق مشترك باشد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: اشتون نیز خیلی وقت‌ها با مباحث ما همراهی داشت اما او به نمایندگی از برخی از كشورها آمده بود و این شخصیت حقیقی مستقل از آن شخصیت حقوقی بود.

جلیلی ادامه داد: ما فكر می‌كنیم راه موفقیت و گفت‌وگوها بین ملت‌ها در همه مسائل بین‌المللی بر اساس منطق مشترك و اجتناب از مقابله با حقوق ملت‌ها است.

* یافتن نقاط مشترك برای گفت‌وگوهای آینده

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص پیشنهاد برای دور بعدی مذاكرات نیز گفت: مباحثی مطرح شد و همانطور كه در ژنو بحث كردیم كه آمادگی داریم و توافق بر این بود كه برای یافتن نقاط مشترك گفت‌وگو كنیم. اشتون گفت باید نقاط مشتركی را پیدا كنیم و امیدواریم آنها بتوانند با پیدا كردن نقاط مشترك در گفت‌وگوهای آینده حضور پیدا كنند و ما همیشه برای گفت‌وگوها آماده هستیم. بر اساس منطقی كه اعلام كردیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سؤال كه آیا ایران اعلام كرده بود كه این مذاكرات آخرین فرصت غربی‌ها می‌باشد یا خیر؟ یادآور شد: آنچه بیان شد این بود كه این نشست یك فرصت است برای گفت‌وگوها و همكاری‌های بیشتر كه آنها از آن استفاده كرده و مغتنم شمارند.

جلیلی ادامه داد: ما همواره آماده گفت‌وگو مبتنی بر منطق هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشكر ویژه از داود اغلو وزیر خارجه تركیه گفت: در گفت‌وگوهای تهران كه منجر به بیانیه تهران شد نقش اوغلو برجسته و شایسته بود و در همین گفت‌وگوها نیز وی تلاش و همكاری‌های خوبی داشت تا منطق مشترك و نزدیكی دیدگاه‌ها را به وجود آورد.

* ما آماده ادامه گفت‌وگوها هستیم

جلیلی دیدگاه ایران را كاملاً روشن و مشخص خواند كه بر اساس احترام به حقوق ملت‌ها و اجتناب از مقابله با حقوق ملت‌ها آماده گفت‌وگوها می‌باشد و خاطرنشان كرد: حتی اگر آنها آماده باشند بعد از ظهر نیز آماده ادامه گفت‌وگوها هستیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص نقش چینی‌‌ها در گفت‌وگوها گفت: در گفت‌وگوهایی كه داشتیم برخی دوستان به خصوص چینی‌ها با رویكرد بسیار مثبت و سازنده‌ای با بحث‌ها رو به رو بودند. حتی بسیاری از مباحثی كه مطرح می‌شد كه نباید دچار اشتباهات محاسباتی در آینده شوند و بتوانند در یك مسیر صحیح حركت كنند و یك حركت مثبتی را برای گفت‌وگوها دنبال كنند را از سوی دوستان چینی شاهد بودیم.

وی در این خصوص كه اعلام شده بیانیه تهران برای غربی‌ها اهمیتی ندارد، گفت: اگر آن منطق كه گفتیم مبنا قرار بگیرد در عرصه‌های مختلف فرصت‌های زیادی برای همكاری است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص برخی اظهارات اشتون و احتمال وجود زمینه‌های همكاری‌ها در آینده گفت: بعید است چنین اظهاراتی را اشتون كرده باشد چرا كه گزارش‌های رسمی مدیر كل آژانس بیش از 25 بار اعلام شده كه فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران هیچگونه انحرافی نداشته است.

* بحث‌های اساسی بین ایران و آمریكا وجود دارد

جلیلی در خصوص مذاكرات هیئت ایرانی و آمریكایی گفت: بحث‌های اساسی است بین ایران و آمریكا چرا كه 30 سال است دیوار بی اعتمادی وجود دارد ما بارها گفته‌ایم كه آمریكا لازم است در رفتار خود نسبت به ملت ایران و حركتی كه طی 30 سال گذشته در تقابل با ملت ایران داشته، دست بردارند.

وی در این خصوص كه این روند تا چه زمانی ادامه پیدا می‌كند، گفت: آنچه مطرح می‌كنیم به عنوان منطق مشترك احترام به حقوق ملت‌ها بحثی است كه همه آن را می‌پذیرند، اما این موضوع باید آثار عملی خود را نشان دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: NPT حقوق ملت‌ها را تصریح كرده و می‌گوید داشتن چرخه سوخت هسته‌ای از جمله غنی سازی اورانیوم جزء حقوق ملت‌ها است كه باید این موضوع را به طور صریح اعلام كنند كه این همان بروز منطق مشترك است.


Foot Issues
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:34 ب.ظ
Wow, this piece of writing is nice, my younger sister is analyzing these things, so I
am going to inform her.
How did the Achilles tendon get it's name?
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:30 ب.ظ
Hi, i think that i saw you visited my web site thus i got here to return the choose?.I am attempting to find things to improve my site!I guess
its good enough to use a few of your ideas!!
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 09:42 ق.ظ
Keep on working, great job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر